Rehberiniz-Nasıl lider olunur ?

iyimeslek.com ailesi olarak “Nasıl lider olunur ?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasıl lider olunur ?

Bu listelerde genellikle liderlerin vizyon sahibi olmaları, bağışlamayı bilmeleri, başarılı, iletişim kurabilme, ilişkileri geliştirebilme, gruplarla uyum içinde çalışabilme, yüksek ikna yeteneğine sahip olmaları gerektiği ve buna benzer düşünceler belirtilir.

Hepsi de mükemmel gözlemlerdir. Ne var ki, çok nadiren en temel becerinin listelendiğini görebilirsiniz. Oysa liderler hayat boyu öğrenmeyi sürdürmelidir. Bunun doğru olduğuna inanmanın en az dört nedeni var. Liderliğin karmaşıklığı, değişimi yapısı, liderlerin başkalarına model olma rolleri ve liderliğin genel kaynağını açıklayalım.

Liderlik, karmaşık bir iştir. İnsanlar karmakarışıktır ve bir lider kendi karmaşıklığının ötesinde pek çok karmaşıklıkla ilgilenir. İnsan davranışının ve insanlar arası etkileşimin kaynağını anlamakla görevlidir. Bu açıdan liderlik zordur. Bu kadar karmaşık konuya hızlı hakim olunamaz. Çarpıcı liderler bu karmaşıklıklarda uzmanlaşmanın, belli bir son noktası olmayan ve hayat boyu süren yolculuk olduğunu bilirler. Ya sonuç? Sürekli öğrenen bir zihin yapısına sahip olma ihtiyacı ve arzusu.

Liderliğe ihtiyaç duyulmasının nedeni, hep bir yerlere varma isteğimizdir. Başka deyişle, liderlik ihtiyacı değişime bağlıdır. Dolayısıyla liderler, değişen koşullarda bukalemun gibi çalışmaya alışık olmalıdır. Şartlar değişirse ve bu değişen şartlara devamlı uyum sağlamak ve bu şartlarda çalışmak için öğrenmek gerekir. Çarpıcı liderler görevlerini, insanları statükodan uzaklaştırmak için yapar.

Liderler sadece kendileri için öğrenmezler, kendilerini izleyenler için bir tarz-model oluştururlar. Pozisyonu veya şöhreti gereği lider olan bir kişinin üzerinde üstlerin ve çalışanların inceleyen gözü vardır. Sevseler de sevmeseler de bir rol modelidirler.

Bir liderin rotası, yoluna devam etme ve hep lider kalma zihniyetine sahip olmaktır. İşin iyi yanı, bu yönü her gün seçebilmenizdir. Etkili bir lider olmayı seçebilirsiniz.

Yazar: Psikolog Dr. Işın AKI

Kaynak: http://yenibiris.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir