Rehberiniz-Nasreddin hoca iş dünyasında…

iyimeslek.com ailesi olarak “Nasreddin hoca iş dünyasında…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasreddin hoca iş dünyasında…

Sınırın hangi tarafında? Nasrettin Hoca, Rusya”da üretim yapan uluslararası bir şirketin genel müdürüdür. Şirket, Rusya”nın Finlandiya sınırındadır. Her şey yolunda giderken birden iki ülke arasında siyasi tatsızlık çıkar ve sınırın yeniden çizilmesi üzerine tartışmalar gündeme gelir. Her iki ülkede Nasrettin Hoca”nın başında bulunduğu fabrikayı kendi sınırları içinde istemektedir.

Yöneticiler bir türlü anlaşamaz ve fabrikanın hangi ülkede kalması gerektiğini Hoca”ya sormaya karar verir. “Finlandiya” der Hoca hiç tereddütsüz. Bozulan Rus yetkili “neden” diye sorar. Hazır cevap Nasrettin Hoca yapıştırır: “Ben ve çalışanlarım, dondurucu Rus kışlarına artık dayanamıyoruz!” Nasrettin Hoca”ya mahallenin çocuklarına laf yetiştirirken komşularla tartışırken ya da göle maya çalarken epey alışmıştınız da uluslararası bir fabrikanın müdürü, yönetim danışmanı ya da pazarlama direktörü olarak hayal etmemiştiniz değil mi? Her şeyin bir ilki vardır: Sonunda Nasrettin Hoca da iş dünyasına adım attı! 21”inci yüzyılda artık göle maya tutan yoğurt, doğuran tencere, komşu kavgasına neden olan yorgan gibi ham, işlenmemiş ürünler para etmiyor. Artık ya bir teknoloji geliştireceksiniz ya da akıl satacaksınız.

Babadan kalma sağlam bir sermayeniz veya aslan gibi girişimci yüreğiniz yoksa teknolojiyi falan boş verin; insanlar ve şirketler bu kadar aklı karışık oldukça danışmanlık müessesesinde herkese ekmek var. Zaten bakınız, çağdaş dönemdeki ”dirilişinde” Nasrettin Hoca bile iş olarak danışmanlıkta karar kılmış. Efendim Nasrettin Hoca”nın iş dünyasına girişinin müsebbibi Peter Hawkins adında bir İngiliz. Son yıllarda başarılı bir yönetim danışmanı, yazar ve araştırmacı olan Hawkins, kariyerinin önemli bir bölümünü psikoterapist olarak geçirmiş. Zaten bu alanda edindiği bilgi ve tecrübeyi kurumsal öğrenme, değişim yönetimi ve kurum kültürü gibi konularda kullanmaya karar vermiş ve Bath Consultancy Group adlı danışmanlık şirketini kurmuş. Henüz psikoterapist olarak çalıştığı yıllarda Nasrettin Hoca ve hikayeleriyle tanışan Hawkins uzun süre “Hoca eğer bu çağda yaşasaydı ne kadar iyi bir terapist olurdu” diye düşünmüş.

Sonraları iş dünyasıyla flörtü arttıkça Nasrettin Hoca”ya olan ihtiyacı da epey kendisini hissettirir olmaya başlamış. Zira koca koca şirketlerin, şişman egolu, Karun kadar güçlü yöneticilerini eleştirecek ”baba yiğitlerin” şirket çalışanlarından ya da ”boynu kıldan ince” danışmanlardan çıkmayacağını anlamış. Eskiden hükümdarların soytarıları varmış. Krala, sultana ya da imparatora en söylenmeyecek olanı komiklik ve espri kisvesi altında ”yutturan” bu kadrolu ”sersemler”, yüzyıllarca bir tür ”sübap” görevi görmüş aslında. Hani şu hikayede özrü kabahatinden büyük bir şey yapması istenince bir gün krala arkadan yaklaşıp sıkı bir pandik attıktan sonra “Ay sayın kralım çok özür dilerim, kraliçe hazretleri zannetmiştim sizi” deyiverdiği rivayet edilen soytarılardan bahsediyorum.

Bunlar ülkenin hükümranına kimsenin diyemediğini diyen, en ağır eleştirileri yaptığı halde cezai ehliyeti olmadığı için kellesini koruyabilen, en tepe yöneticinin daima en yakınında bulunan, bir türlü vazgeçilemeyen hatta pek çok hikayede kralın en güvendiği danışmanı haline gelen soytarılar, tarihte yok olalı çok oldu. Ancak bu yok oluşun arkasında bıraktığı boşluk, bir türlü doldurulamadı. Kariyerini böyle bir sersem / deha hikaye arayışı içinde geçiren Peter Hawkins sonunda aradığını 800 yıllık Hasrettin Hoca hikayelerinde bulmuş. Sonuç olarak son 25 yılını dünyanın dört bir yanında Hoca”nın hikayelerin anlatarak geçiren Hawkins”e göre eskinin hükümdarlarının yerini, şimdinin tepe yöneticileri aldı. Ve bu adamların önlerindeki problemleri günümüzün sınırlı bakış açısıyla çözmeye çalışmak bizi sadece bir sorunlar kısırdöngüsüne sürükleyebilir. Bu döngüyü de ancak “bilge bir sersem (a wise fool)” çözebilir. İşte bu amaçla Nasrettin Hoca”nın yüzyıllardır ağızdan ağza dolaşan hikayelerini, günümüz iş dünyası problemlerine adapte ederek yeniden derleyen İngiliz danışman, geçtiğimiz aylarda bu derlemeleri kitap olarak yayınladı. Dahası, “The Wise Fool”s Guide to Leadership” adlı bu kitap ve Peter Hawkins, şahsen Türk iş dünyasıyla tanışmaya geliyor.

Mentor Executive Coaching şirketinin III. Koçluk ve Mentor”luk Konferansı”nda Nasrettin Hoca ve liderlik konulu bir konuşma yapacak olan Hawkins”in kitabı da Sistem Yayıncılık tarafından Türkçe”ye çevrilerek 22 Mart”taki konferansa yetiştirilecek. Peter Hawkins”in, 25 yıldır çalışmalarını üzerine inşa ettiği Nasrettin Hoca”dan ne kadar etkilendiğini ya da havaalanından konferans salonuna makam aracına ters binerek mi geleceğini bilemem ama bu topraklarda doğduğunu iddia ettiğimiz bir ”düşünürü” bir yabancıdan dinlemenin, en hafif deyimiyle “hoş bir tecrübe” olacağı kesin…

Yazar: Burçak Güven G.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir