Rehberiniz-Ne olacak şu “insan kaynağımın” hali!

iyimeslek.com ailesi olarak “Ne olacak şu “insan kaynağımın” hali!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ne olacak şu “insan kaynağımın” hali!

Hepimiz hayatımızda bir kere de olsa mutlaka iş ilanlarına bir göz atıp, piyasanın durumunu anlamaya, rakip şirketlerin neler yaptıklarına bakmışızdır. Fakat, iş ilanlarında istenen özellikler bazen komedi programlarına, köşe yazılarına konu olabilecek cinsten oluyor. İnsan kaynakları alanındaki çalışmaları ile tanınan Hakan Yaman”ın başlattığı ve okurların katılımı ile genişleyen işe alım ilanlarının aslında ne demek istediği çalışmasından bir seçki. İlanları bir de bu gözle okumanız için…

28 yaşını aşmamış adayların resimli özgeçmişleriyle başvurmaları: Bölüm olarak karar verdik, patronu da ikna ettik; bu pozisyona genç ve güzel bir hanım alacağız.

Sabırlı, azimli ve insan ilişkilerinde başarılı: Suratınızı asmadan ve hastalanmadan, bir kaldırımda günde sekiz saat ayakta durup, gelip geçene kredi kartı pazarlayacaksınız.

Sorumluluk almaya hazır: Yanlış giden her şeyden bu kişiyi sorumlu tutacağız.

Gelişmeye, yeniliğe açık: Bu kişinin ne yapacağını henüz bilmiyoruz. Patron yeni bir eleman için istediğimiz bütçeyi onaylayınca fırsat kaçmadan birisini alalım dedik. Ne iş olursa yapmaya hazırlanın.

Askerlik hizmetini tamamlamış olmalı: Askerliğini yapanlar emir almayı ve otoriteye itaat etmeyi daha iyi biliyor. Yapmayanlar ise her şeyi sorguluyor, alınan kararları müdürleriyle tartışmak istiyor.

Takım oyuncusu: Çıkıntılık yapmayacak, uyumlu ve efendi birisini arıyoruz. At kuyruklu, küpeli metroğlanlar veya dövmeli tiki kızlar boşuna zahmet etmesin.

Ehliyetli ve seyahat engeli olmayan adaylar: Haftada en az üç bin kilometre direksiyon sallayacaksınız.

İki dil, MBA ve doktora tercih sebebidir: Millet işsizlikten kırılıyor. Basit bir pozisyona bile MBA”li ve doktoralı kişiler başvuruyor. Almışken elemanın ful aksesuarlısını niye almayalım.

Marka stratejisini yönlendirecek: Bakkalları dolaşarak, deterjanlarımızın ön raflarda sergilendiğini kontrol edeceksiniz. Ayrıca, süpermarketlerde standlar kuracak ve ortalıkta aval aval gezen müşterileri bizim markaya yönlendireceksiniz.

En ”değerli” varlığımız insan kaynaklarımızdır: Haklısınız, öncekileri biraz üfürdük; ama bu gerçekten doğru. Finansçıların geçen ay yaptıkları hesaba göre, şirkette en yüksek verim personelden sağlanıyormuş. Biliyorsunuz ülkemizde sermaye, makine, arsa-bina gibi üretim faktörleri çok pahalı. Emek ise ucuz; bir koyup on alıyoruz.

Yurtdışında şubeleri olan şirketimiz: Aldığımız devlet kredisiyle şartları yerine getirmek için Viyana”da bir posta kutusu kiraladık, işin aslı budur.

Tamamı yabancı sermayeli firmamız: Necati abi, yani patron, yirmi sene Köln”de otomobil fabrikasında çalıştıktan sonra kesin dönüş yaptı. Bizim atölyenin, pardon şirketin, kuruluş sermayesi onun emekli parasıdır.

Yoğun başvurulardan dolayı, pozisyona uyan adaylara yanıt verilecektir: Aslında iki satır “Başvurunuz elimize ulaştı” mesajı göndermek bir dakikamızı bile almaz; ama biz böyle inceliklere pek inanmayız. Özgeçmişinizin elimize geçip geçmediğini asla bilemeyeceksiniz.

Araştırmacı, öğrenmeye açık: O kadar işin arasında sizi eğitecek ne paramız, ne de zamanımız var. Mesleğinizle ilgili gelişmeleri iş saatleri dışında araştırıp öğrenmek zorundasınız.

İnisiyatif sahibi, sistem oluşturabilen: Üstlerinden habersiz iş yapabilirsiniz, ancak başarısız olursanız canınız okunur.

Kariyer olanakları sunuyoruz: Başlangıç ücreti olarak piyasanın altında veriyoruz, ama burada gece yarılarına kadar çalışıp yöneticilerin de gözüne girerseniz sizi terfi ettirebiliriz.

İkna kabiliyeti olan: Müşterileri kalitesiz ürünleri daha pahalıya almaya razı edebilecek takım arkadaşları arıyoruz.

Analitik düşünebilen: Ne bütçeyi tutturabiliyoruz, ne de muhasebe hesaplarını. Her şey arap saçına döndü. Biri bizi bu durumdan kurtarsın.

Tercihen muhasebe ve/veya İngilizce bilen (Gerçek!): Sizi tam olarak nerede kullanacağımızı bilmiyoruz. Ne kadar çok vasfınız olursa o kadar iyi… Hele bir siz işe başlayın. Gerisini düşünürüz.

Kaynak: http://Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir