Rehberiniz-Neden başarılı olamıyoruz?

iyimeslek.com ailesi olarak “Neden başarılı olamıyoruz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Neden başarılı olamıyoruz?

NEDEN BAŞARILI OLAMIYORUZ?

Başarılı olamıyoruz; çünkü plan yapmadan işe atılıyor, gözümüz korkunca çekiliyoruz, negatif düşünüyor, işi kitabına uyduruyor, mazeretlere bayılıyoruz.

Biyografi okumayı sever misiniz? Hani çocuklukları kir pas içinde geçen; ama gençlik yıllarında ne kadar parlak bir insan olduklarına dair ilk ipuçlarını veren ve daha sonra inanılmaz başarılarıyla gözlerimizi yuvalarından fırlatan devlet adamları, ünlü yazarlar, dahi ressamlar ve müzisyenlerin renkli ve çılgın hayatları… Ortak paydaları, anahtar kelimeleri ‘başarı’ dır.

Kendileri için tüm fırsatların uçup gittiğini düşünen tüm anne babaların çocuklarını oturttukları ışıltılı bir tahttır aynı zamanda. Küçücük beyinlere ilk kazınan kelimelerden biridir başarı… Peki ama insanlar neden başarılı olmak isterler? Başarı eğer, Kişisel Gelişim Uzmanı Turkey90.com’ın dediği gibi “istenilen şeylerin bedelini ödeme süreci” ise bir bedel ödeyeceğimizi bile bile neden koşarız yüce dağların zirvesinde oturan o sihirli kelimeye?

Başarılı olmak istiyoruz;

çünkü…

Kişisel gelişim üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Turkey90.com, insanları sürekli daha fazlasına ve daha iyisine zorlayan faktörleri beş maddede topluyor. İhtiyaçlar, korkular, duygusal çekişmeler, mecburiyet ve bağımlılık… İhtiyaçlarınızı şöyle bir gözden geçirin; bakmakla yükümlü olduğunuz insanlar var, en temel ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundasınız; ama iş bununla bitmiyor; konforlu yaşamak saygınlık ve prestij kazandıran nesnelere sahip olmak, entellektüel isteklerinizi karşılamak istiyorsunuz aynı zamanda.

Hiçbir zaman tükenmeyecek bu ihtiyaçlara ulaşabilmek için yaptığınız çalışmaların sizi başarıya götürmesi oldukça muhtemel. Bir de korkularınız var tabii, yaşlanınca kimselere muhtaç olmamak için, bir hastalık anında tedavi giderlerini karşılamak için çalışmak ve başarılı olmak zorundasınız. Turkey90.com buna ‘sopa teorisi’ diyor. Bir iş başarıyorsanız arkanızdaki sopadan kaçmak içindir. Bu arada, kendisini küçümseyen birine gününü göstermek, sevgilisinin takdirini kazanmak için başarılı olanların sayısının hiç de azımsanmaması gerektiğini hatırlatıyor Sekman…

Türk usulü başarı

‘Başarı kavramı kültürlere göre farklılık gösterebiliyor.’diyen Turkey90.com, “Türk Usulü Başarı” adlı kitabında örflerimize ve genel karakterimize göre şekillendirdiğimiz başarı kurallarını anlatıyor. Turkey90.com, Türkiye’de bir konuda ne kadar yetenekli olduğunuzdan çok, kimleri tanıdığınızın önemli olmasının Türk usulü başarı kurallarından birisi olduğunu söylüyor. Hemşehricilik ya da ‘abi’ diye hitap etmek kim olursanız olun sizi bir yerlere getirebiliyor. İnsanların kendi istekleri için başarılı olmak yerine, başkalarına kendilerini ispatlamak için didinmeleri, negatif düşünmeleri, fikir işçiliği yerine beden işçiliğini önemsemeleri, standart ve ölçülebilir başarılar yerine ‘ elimden geldiği kadar’ ya da ‘en kısa zamanda’ gibi ifadelerle açığa çıkan göz kararı başarıları kabullenmeleri de yurdumuzun başarı kültürünü açıklayan örnekler arasında sayılıyor.

Neden başarılı olamıyoruz?

Türkiye’de başarılı olmak için yapılması gerekenlerle yapılanların birbirinden farklı olduğunu söylüyor Turkey90.com. Biz hızlı başlıyor ve hızlı bırakıyoruz, kuralları kendimize uyduruyor, plansız yaşıyor, başarıyı kendi elimizde olmayan nedenlere bağlıyoruz. Bu maddelere bir de günü kurtarmak için didinmemizi de eklersek evrensel başarı kriterlerinden neden bu kadar uzak düştüğümüzü anlayabiliriz.

Sabancıdan öneriler

Hedefiniz nedir onu bilin.

Sağlık her şeyin başıdır.

İnanın, manevi dünyanız zengin olsun.

Bilgili olun.

Gözünüzü açın, fırsatları değerlendirin.

Risk almayı bilin, cesur olun.

Güvenilir insan olun.

İşi iyi yapanlarla birlikte çalışın.

Müesseseleşin.

Tasarrufa önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir