Rehberiniz-Neden birbirimize benziyoruz?

iyimeslek.com ailesi olarak “Neden birbirimize benziyoruz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Neden birbirimize benziyoruz?

Bilim insanlarına göre insan kalıtımındaki çeşitliliğin az olması, benzer alışkanlıklara sahip eş seçimiyle ilgili. Kültürel ve dilsel bariyerlerin, insanların genetik açıdan birbirlerine çok benzemelerine yol açtığı düşünülmekte. İlginç sonuç bilgisayar simülasyonlarıyla, kültürel farklılıkların genetik karışım üzerindeki etkisini test eden Luke Premo ve Jean-Jaques Hublin’e (Leipzig Max-Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü) ait.

İnsanlar geçmişte özellikle kendileriyle çok benzer kültürel alışkanlıklara ve iletişim biçimlerine sahip eşler seçerek, kendi kültürel grupları içinde üremiş ve yeni gen varyantlarının geniş alanlara yayılmasını önlemişlerdi. Dış görünüşleri ve kökenleri ne olursa olsun iki insan arasındaki benzerlik genetik açıdan, iki goril veya iki şempanze arasındaki benzerlikten daha büyüktür. 1970’li yıllarında elde edilen bu sonucun nedeni bilinmiyordu. Bu durum günümüzde genelde felaket teorisiyle açıklanmaya çalışılır.

Buna göre günümüzden yaklaşık olarak 100.000 yıl önce meydana gelen bir doğal afet ya da iklim değişimi yüzünden insan nüfusu 10.000’e kadar düşmüş, daha sonraları yavaş yavaş artmaya başlamıştı.

Fakat bu teori, Homo sapiens’in bir akrabası olan Neandertallerde de genetik çeşitliliğin niçin bu kadar fakir olduğunu açıklamıyor. Hatta Premo ve Hublin, Homo sapiens ve Neandertal’in ortak atasındaki genetik çeşitliliğin daha bile fakir olduğunu söylüyorlar. İki paleontolog insanlardaki fakir genetik çeşitliliğinin farklı kültürlere uzandığına inanıyorlar. Araştırmacıların bu düşüncesi bilgisayar simülasyonlarıyla da desteklenmekte. İnsansı maymunda olduğu gibi kültürel alışkanlıklar eş seçimi için koşul olmadığı müddetçe daha hararetli bir gen alışverişi yaşanmakta. Fakat eşler aynı kültürden seçildiğinde gen alışverişi de kısıtlanmakta ve genetik çeşitlilik uzun süre aynı kalıyor. Arkeolojik kalıntılar yetersiz olsa da uzmanlar, öncü ve ilk insanların 500.000 yıl kadar önce gruplar halinde yaşayarak farklı kültürler geliştirdiklerine inanıyor.

Kaynak: http://Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir