Rehberiniz-Ofis koşullarını iyileştirme yolları

iyimeslek.com ailesi olarak “Ofis koşullarını iyileştirme yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ofis koşullarını iyileştirme yolları

İş yerinin stresi, uzun çalışma saatleri, iyi beslenememe sorunu sizi sağlığınızdan etmesin! Pudra.com’un önerileri ile iş hayatının sizi öldürmesine bir son verin.

Her gün iş çıkışı başınız mı ağrıyor? Haftanın sonunda boynunuz tutuluyor mu? Beliniz sürekli ağrıyor mu? İşiniz muhtemelen sizi öldürmeye çalışıyor! Tabii sizi bir baltayla kovalamıyor, fakat ofisinizdeki kötü koşullar vücudunuza ölümcül etkiler yapıyor.

Ama bu zorluklara yenilmemek için yapabilecekleriniz var. İnsan kaynakları sitesi Monster, çalışırken hangi hareketlerin canınızı acıttığını ve bunlardan nasıl kaçınmanız gerektiğini anlatıyor….

Stres, hormonlarınızda büyük hasara yol açıyor

Bir taraftan patronunuz “Sunum bir saat içinde hazır olsun” diye bağırırken, bir taraftan sekiz saatlik toplantıya katılabiliyorsunuzdur. Durumunuz savaş bölgesindeki stresli askerler gibidir. Haliyle siz bu kadar stresli olduğunuzda vücudunuz hayatta kalma moduna girer. Bu mod-genelde “kavga ya da uçma tepkisi” olarak adlandırılır – sizi kavgaya ya da koşmaya hazırlar gibi adrenalin ve stres hormonları salgılar.

Fakat normal şartlarda patronu yumruklayamayacağınıza göre hormonlarınız ve bağışıklık sisteminizde problemler oluşmaya başlar. Baş ağrıları, yüksek tansiyon veya bağırsak sendromu oluşabilir.

Son Verin!

Stresin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Kendinizi stresli hissettiğiniz zaman nefes alıp verin. Masanızın başında yapabileceğiniz birkaç basit yoga hareketi öğrenin. Kendi kendinize tekrarlamak için “önemli değil” gibi bir hayat felsefesi bulun. Stres yapmanızı engelleyecek herhangi bir şey size yardımcı olur.

Bütün gün oturmak sırtınızı mahveder

Masanın başında günde sekiz saat oturmak vücut için ideal şart değildir. Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak da öyle… Sürekli bu durumda olmak, iskelet sisteminde, gözlerde ve vücudun kalanında kalıcı hasarlara neden olabilir.

Ortopedistlere göre, vücutlarımız günün çoğunu oturarak geçirmek için uygun değil. Bu durum sırtımızda büyük ağrılara ve hatta omurgamızda bozukluklara neden olabilir. Tüm gün mouse kullanmak ve yazı yazmak, bileklerimizde ameliyatla düzeltilen “karpal tünel” sendromuna sebep olabilir. Ve tüm gün ekrana bakmak, gözlere kalıcı zarar vermeyen ama gözlerde ciddi zorlanmaya sebep olan sendromlara sebep olabilir.

Son Verin!

Mümkün olduğunca düzenli nefes alın. Banyoya gidin. Daha küçük bir su kabı kullanın; böylece daha sık doldurmak zorunda kalırsınız. Ofisin etrafında bir tur atın. Temiz hava almak için bir dakikalığına dışarı çıkın. Koltuğunuzda geri yaslanıp bir iki dakika gözlerinizi kapatın. Eğer masanızdan kolayca kalkamıyorsanız, iki ayağınızın yere sağlam bastığı düzgün bir duruş ile oturduğunuza emin olun.

Sağlıksız yemek seçenekleri size kilo aldırıyor

Masanızda otururken tüm meyve ve sebzelerinizi düzenli yiyor musunuz? Ofisteki yemek seçenekleriniz “dışarıdan hazır yemek” ve “çikolata otomatları” ile sınırlı olduğundan büyük ihtimalle sağlıklı bir vücut için gerekli olan vitamin ve besinleri almıyorsunuz.

Vücudunuz her gün tükettiğiniz kola, patates kızarması, cips ve hamburgerlerin bedelini ödüyor. Obezite sayısız hastalığa neden olur ve sigaradan sonra ikinci ölüm nedenidir.

Son Verin!

Öğle yemeğinizi kendinizin getirmesi gerçekten size yardımcı olur. Sandviç yapabilmek için ofisin buzdolabında bir ekmek ve biraz peynir bulundurun. Aynı zamanda bir torba havuç, bir kap elma, portakal veya muzu ihmal etmeyin. Meyve ve sebzeler güzel aperatiflerdir ve açlığınızı bastırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda gidip bir torba cips almamış olursunuz. Ofisinizin etrafındaki yemek seçeneklerinin çoğu sağlıksız, bu nedenle mümkün oldukça yiyeceklerinizi evden getirmeyi deneyin.

Yetersiz uyku uzun sureli sorunlara neden olabilir

Hafta boyunca yeterince uyuyamadınız mı? Yetişkinlerin gecede ortalama sekiz uyuması gerekir. Siz bu kadar uyuyor musunuz? Mesleğinizin zor olması ve dışarıdaki hayatınızın günü doldurmasından ötürü sizin için bu zor olabilir, ama yeterli miktarda uyumadan tam kapasiteyle çalışamazsınız.

Uzun süreli uyku eksikliği ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Ek olarak, stres de uykusuzluğa neden olabilir. Stresli bir gün vücudunuzu adrenalinle doldurur ve uyumanızı zorlaştırır. Sürekli kafein tüketimi de bu durumu olumsuz etkiler.

Kafeinin vücuttan atılma süresi ortalama 12 saattir. Yani eğer öğlen 2’de bir fincan kahve içerseniz, gece 2’de kahve hala kanınızda dolaşıyor olur.

Son Verin!

Yatmadan önce gevşeyin ve kafanızı boşaltın. Mümkün olduğunca ışıkları kapatın. Işık güneş gibi algılanır ve vücudunuzun gündüz olduğunu düşünmesine neden olur. Vücudunuzu rahatlatmak için hafif yoga hareketleri okuyun ya da yapın. Eğer uyanabilmek için kahve içmek zorundaysanız, kendinizi bir fincanla sınırlayın, böylece siz yatana kadar o vücudunuzu terk etmiş olur.

Ofisiniz mikroplar için bir üreme alanıdır

Ofis gibi dar bir alanda, mikroplar çalışandan çalışana kısa zamanda yayılabilir. Ofiste diğer çalışanlarla paylaştığınız alanları düşünün: banyo, mutfak, asansörler. Hiçbir yer güvenli değil.

Yapılan bir araştırmaya göre, hastalıkların yüzde 30’u iş yerlerinde başlıyor. Bu oran evler için yüzde 18. Bunun nedeni; belirli sıcaklıkta olan ve güneş görmeyen kapalı alanlardaki havanın mikropların üremesi için daha uygun olmasıdır; çoğu, temiz hava ve güneş ışığında ölür.

Son Verin!

Her zaman ellerinizi yıkayın. Eğer sıkıldıysanız ve araya ihtiyacınız varsa, gidip ellerinizi yıkayın. Eğer hastaysanız, evde kalın. Eminim iki eliniz kandayken bile işe gelseniz kendinizi özverili bir işçi arı gibi görüyorsunuz. Fakat herkes evde sizin bulaştırdığınız grip yüzünden yatarken hiçbiri sizi takdir etmeyecektir. Genelde her akşam ofisten şiddetli bir baş ağrısı ile ayrılıyorsanız, ofiste davranışlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Kendinize işinizden nefret etmek için bir neden daha vermeyin; özellikle bunu değiştirmek için adımlar atabilecekken…

Kaynak: http://www.pudra.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir