Rehberiniz-Şimdiki çocuklar harika!

iyimeslek.com ailesi olarak “Şimdiki çocuklar harika!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şimdiki çocuklar harika!

Ödemiş İlköğretim Okulu 2/ C sınıfı öğrencileri gazeteciliğe merak sarınca, öeğretmenleri Şükrü Baştürk”ün de yönlendirmesiyle, bir gazete çıkarmaya karar verdi. Onur Dursun, Mine Melise Başsoy, Tuğçe Selin Erkan, Oğuz Aydın yayın kurulunu oluşturdu. 35 minik, haberler hazırladı, röportajlar yaptı. Gökkuşağı adlı, renkli, dört sayfalık bir sınıf gazetesi çıkarıldı. Gazetenin finansmanını veliler karşıladı.

Öğrenciler bir yandan da sınıftaki tüm arkadaşlarının sağlık sorunlarını çözmek için harekete geçti. Ödemiş Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Bilal Koşar”la yaptıkları röportaja da gazetelerinde yer veren öğrenciler, doktoru okullarına davet edip, kendilerini ücretsiz muayene etmesi için ikna etti. Dr. Koşar, çocukların isteklerini yerine getirerek sınıfa geldi ve 35 öğrenciyi ücretsiz muayene edip, hasta olanlara reçetelerini yazdı.

Çıkardıkları gazetenin satışını da üstlenen, yakınlarına satış yapıp bin YTL gelir elde eden öğrenciler, bu parayla sınıf kitaplıklarına kitap ve ansiklopedi aldı. Çocuklar, sınıflarına bir tepegöz ve bazı ders araçları da kazandıracaklarını söyledi.

Öğrencilerden Oğuz Aydın, Onur Dursun, Melisa Başsoy, Tuğçe Selin Erkan “Projemizde gazetecilik ve matbaacılık vardı. Matbaaları gezdik, gazetenin nasıl çıkarılacağını öğrendik ve röportajlar yaparak gazetemizi çıkardık. Elde ettiğimiz gelirle sınıfımızın eksiklerini gideriyoruz” diye konuştu.

Öğretmen Şükrü Baştürk de, gazetenin tamamıyla öğrencilerin ürünü olduğunu belirtti. Baştürk, “Gazetecilikle ilgili bir proje hazırlandı, röportajlar yaptılar. Sonra da gazeteleri satarak elde ettikleri bin YTL”yle sınıfımızın ihtiyaçlarını aldık. Projelerimiz devam edecek” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir