Rehberiniz-Şişli modeli örnek olmalı

iyimeslek.com ailesi olarak “Şişli modeli örnek olmalı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şişli modeli örnek olmalı

ŞİŞLİ MODELİ ÖRNEK OLMALI

KAYNAK: SABAH

Şişlinin genç Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül başarısının sırrını anlattı.

DÜĞÜN ve cenazeler çok önemlidir. Şişli halkını o günlerinde yalnız bırakmam. Elim hep okulların üzerindedir. Camileri ise hiç ihmal etmem.

SADECE dürüst olmak yetmez. Hizmet gerekir. O hizmeti iyi pazarlamıyorsan anlamı kalmaz. Malın tanıtımı çok önemlidir.

***

Şişli modeli örnek olmalı

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül belediyede uyguladığı projenin tüm sosyal demokratlara ders olması gerektiğini söylüyor. Başkanlık için dürüstlük yetmez, önce herkesi bir çatı altında toplayacaksın, sonra hizmet vereceksin.

Bugün farklı bir Mustafa Sarıgül okuyacaksınız. Şişlinin medyatik Belediye Başkanı seçim çalışmalarını, belediyede uyguladığı modeli, hakkındaki eleştirilere karşı ne hissettiğini anlattı. Biraz CHP biraz da AK Parti konuştuk. Bir de Ayazağaya gittik, minik bir seçim turu yaptık.

*Siz Beyaz Türklerin mi belediye başkanısınız?

Nişantaşından başka yere hizmet yapmıyor musunuz?

Yani böyle bir şey olabilir mi? Ayazağa, Kuştepe, Mahmut Şevket Paşa, Halide Edip Adıvar, Feriköy yok mu bizde yani? Oralara yaptığımız çalışmalar, yenilikler basının ilgisini çekmiyor da ondan gözükmüyor. Sağlık ocakları açıyoruz, ağaçlandırma yapıyoruz, camiler okullar inşa ediyoruz. Oralara yaptırdığımız kültür merkezleri, kreşler Nişantaşında bile yok, inanın. Feriköyde emeklilere öyle bir dinleme evi yaptık ki muhteşem.

*Seçmenlerinizin kaçta kaçı Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka tarafında oturuyor?

Şişli seçmeninin yüzde 65i ekonomik düzeyi zayıf bölgelerde oturuyor, geri kalanı merkezde.

SOKAKLARI BİLMEK LAZIM

* Siz seçim çalışmasına çok önceden başladınız.Şişli

CHPnin adeta kalesi gibi gözüküyor. Şişli değil de örneğin Fatihin Belediye Başkanı olsaydınız aynı başarıyı gösterebilir miydiniz, yoksa ilçe açısından şanslı mısınız?

Öncelikle şunu söyleyeyim, Şişli CHPnin kalesi çünkü ben taa gençlik kollarından geliyorum. Partimin her kademesinde çalıştım. Belediye Başkanlığı ise başka bir iş.

Şişlili olmanın avantajını yaşıyorum tabii ama bu avantaj ilçemin sokaklarını ezbere bilmemden geliyor. Her sokağı karış karış bilirim. Nerede ne var, ne oluyor hepsinden haberim olur. Şimdi karşıma bazı adayları çıkarıyorlar gülüyorum, bırakın kendi ilçesinin meydanına Şu mahalleyi bul deyin onu bile bulamaz.

*Sokakları bilmek çok mu önemli?

Çok önemli tabii. Bilmezseniz başaramazsınız. Bugün bir insan milletvekili, bakan olabilir bölgesini tanımadan ama belediye başkanı olamaz.

*CHPnin belediye seçimlerinde kazanacağından şimdiden emin olduğu tek yerin Şişli olduğu söyleniyor.CHP bu kadar düşüşteyse eğer sizin başarınızın sırrı ne o zaman?

Ben sabah altıda kalkıyorum gece yarılarına kadar çalışıyorum. Kazanmak için önemli faktörler vardır. Kendine güven, beceriklilik ve aksayan bürokrasinin tıkanan kanalını halk için açabilmek. Ben bu üçünde de çok başarılıyım.

DÜĞÜN VE CENAZE ÖNEMLİ

*Bürokrasinin tıkanan kanalı nasıl açılır peki?

Bir örnek vereyim. Şişli bölgesinde vefat eden yurttaşımızın cenazesinin Giresuna gitmesi lazım. Bu kanunen yasaktır. Ne yapıyorum belediye arabasıyla memleketine gönderiyorum. Çünkü belki bu yasada yazmıyor ama benim gönlümde yazıyor.İnsanlarla mutlu ve acı günlerinde beraber olmaz zorundasınız.

*Düğün cenaze önemli anladım. Başka?

Okullar da önemli. Her şeyi devletten beklememek gerekiyor. Biz Şişlideki devlet okullarını özel okullar kadar donattık. Laboratuvarlar, öğretmen odaları, kütüphane yaptırdık. Bunlar benim görev alanımda mı, değil ama gönlümde var.

*Bütün bunlara parayı nereden buluyorsunuz?

Bütçeyi verimli kullanmak çok önemli. Ben o aşamada şanslı bir belediye başkanıyım çünkü Türkiyenin ithalatını ihracatını elinde bulunduran ilk 500 firmadan 380i benim bölgemde. Firmalar para yardımı yapmak yerine gösterdiğimiz projeleri bitiriyorlar.

ÇİÇEK MASRAFIM YOKTUR

*Belediyenin geliri yok mu?

Var tabii ama biz o gelirleri içeride kullanıyoruz. Örneğin ben ilginç bir uygulama yapıyorum. Evlendirme Müdürlüğüne gönderilen çiçeklerin bırakılanlarını elden geçirtip üzerlerine Mustafa Sarıgül yazdırıyorum ve gerekli yerlere gönderiyorum. Benden önce belediyenin sadece çiçek masrafı bir milyon dolardı, bende çiçek masrafı yok.

*Siz Şişlide her eve bir adet sarı gül bıraktırıyormuşsunuz. Onlarda mı evlendirme dairesinden?

(Gülüyor) Olur mu öyle şey. Onlar başka, o seçim için bir halkla ilişkiler organizasyonu, belediyenin gücünü kullanamam.

*Seçim kampanyanız için belediye bütçesini kullanıyor musunuz?

Hayır. Kampanya bütçem tamamen belediye meclis üyelerinin ortak bütçeleri ve partili arkadaşlarımızın katılımlarıyla oluşturulmuştur. Zaten böyle kampanyalarda kamu harcaması yapmak doğru değil.

SEÇİME 150 MİLYAR HARCADIM

*Siz bizzat kaç para harcadınız bu kampanya için?

İlçe belediye başkan adayları bir kampanya için ortalama 150 milyar gibi bir para harcar, benim de harcadığım odur.

*Neye harcanır bu para? Yani broşürler, bayraklar bu kadar tutmasa gerek.

En çok tutan kalem sandık başındaki kumanyalardır. Kaç tane sandık var, her sandığa en az 11 kumanya gönderdiğinizi düşünün, epey bir masraf tutar. Tabii baskı ve matbaa işleri de çok tutuyor.

*Sizce ne kadar oy alacaksınız?

Bu seçimde siyasi partinin hiçbir önemi yok, önemli olan hizmet. 18 Mart günü Şişli Meydanı- nda, yaptırdığım anket sonuçlarını açıklayacağım. İddia ediyorum geçen sefer aldığım oyun en az iki katını alacağım.

*Bu oylar sadece hizmet için mi veriliyor sizce?

Tabii hizmet önemli. Bir örnek vereyim, kimsenin bilmediği bir olay, bugüne kadar açıklamadım bile. İbadet yerleri için özel temizlik birimleri kurdum. Cuma namazından sonra bütün camilerin halıları yıkanıyor,siliniyor, tertemiz hazırlanıyor. Benim uyguladığım sistemin model alınması gerektiğini düşünüyorum. İnançlar Allaha ulaşma yoludur, iktidara ulaşma yolu değil. Bunu hiç unutmamak lazım.

DÜRÜSTLÜK MEZİYET DEĞİL

*Yani siz başkaları gibi türbanlıların oyları istemiyor musunuz?

Ayırmıyorum herkesin oyunu istiyorum. Bakın ben Sarıgül olarak kimseye hiçbir konuda haksızlık yapmıyorum. Tabii ki dürüstüm ama dürüst olmak yetmez, hizmet lazım. Bizden önceki sosyal demokrat belediyeler de dürüsttü ama iş yapmadılar. Benim babaannem de dürüst, vefatından önce namazını kılıyordu kimseye ne yararı ne de zararı vardı.

*Dürüst olmak önemli değil mi yani?

Dürüstlük bir meziyet değil ki, zaten herkes dürüst olmak zorunda.

*Sizin için Medyayı çok seviyor, şov yapıyor diyorlar.

Benim oynadığım siyaset oyunu bir takım ve ekip oyunu. Yapılan hizmeti iyi pazarlayamıyorsan anlamı kalır mı? Malın tanıtımı çok önemlidir. Ben şu anda rahat bir başkanım ama niye rahatım çünkü oylarımı almışım arkama. Ama yine de çalışıyorum, kendime hedefler koyuyorum, durmuyorum.

*Yürüyüşler düzenliyorsunuz, organizasyonlar yapıyorsunuz,

sık sık halkı sokağa döküyorsunuz. Hiç endişe duymuyor musunuz gelmezler de o meydanlara yalnız kalırsınız diye?

(Bu sorudan sonra Sarıgülün gözleri doldu. Gözyaşlarını tutmaya çalışarak konuşmaya devam etti ama ağlarken fotoğrafını çekmemizi istemedi). Olmaz olur mu Balçiçek, tabii ki oluyor. Geceleri sabaha kadar uyuyamıyorum. Örneğin o bayrağı taşıdığımız günün gecesinde tam yarım saat ağladım. Ne olacak diye endişelendim. Ya kimse gelmezse, ya yalnız kalırsam? Aklından tüm bunlar geçiyor, en nihayetinde insanız işte.

Ben müthiş şanslıyım inan bana, hiç kimseye böylesine bir sevgi nasip olmamıştır. Çıkalım gel nereye istersen hangi mahalleye dersen bak, nasıl davranıyorlar, nasıl gülümsüyorlar, nasıl sarılıyorlar. Müthiş şanslıyım ben. Bir siyasetçinin iddiası olması lazım. İddiası olmayan siyasetçi sürüden biri olmaya mahkumdur. Ben sürünün içinde olmadım, olamam da…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir