Rehberiniz-Süslü şirkete kanma!

iyimeslek.com ailesi olarak “Süslü şirkete kanma!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Süslü şirkete kanma!

Sonunda bir iş buldunuz. Tekrar çalışma hayatına dahil olduğunuz için çok heyecanlısınız. Bu yeni pozisyonunuzun size destek, büyük fırsatlar ve başarılarınızın tanınmasını sağlayacağını düşünüyorsunuz.

Peki ya mülakat sürecinde Cindrella gibi görünen yeni şirketiniz aslında kötü üvey kardeşlerden birine benzediğini fark ederseniz ne olacak? MSN Career”de yer alan çalışmaya göre yeni işinizden arkanıza bakmadan kaçmanız gerektiğini gösteren altı işaret şöyle sıralanıyor:

İşyerinden kaçırtan 6 neden

1. Yeni patronunuzdan gerekli malzeme istediniz. O da size sadece bir kalem ve resmi bir not defteri verdi: Şirket her yeni kalem isteğinizi de sorguluyorsa, bu finansal bir stresin kanıtı olabilir.

2. İlk iş gününde kimse sizinle ilgilenmedi: Yılların deneyimine sahip olsanız da, ilk iş günlerinizde oryantasyon ya da eğitime tabi tutulmalısınız. Eğer tek başınıza idare etmeniz için yalnız bırakıldığınızı hissediyorsanız, dikkatli olun.

3. Ne zaman yeni işiniz ve şirketinizden bahsetseniz, insanlar kaşlarını kaldırıp, “Gerçekten mi? Vay… Sana bu konuda iyi şanslar” diyorlar: Bir şirketin şöhreti her zaman tamamen doğru olmayabilir. Ama akla yatkın, meşru bilgilerden oluşur. Çalışılmak için iyi şirketler tipik olarak kendi çevrelerinde iyi bilinir ve saygı duyulurlar. Eğer herkes size yeni işvereniniz hakkında olumsuz bir hikâye anlatıyorsa, fikirlerinin biraz da olsa gerçek olma olasılığını düşünün.

4. İşteki iki haftanız sonrasında, en kıdemli çalışan olma yolunu neredeyse yarıladınız: İnsan kaynakları profesyonelleri için bugünlerde en önemli konu, çalışan elinde tutabilmek. Ülkedeki en iyi şirketlerin yıllardır orada bulunan çalışanlara sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Çalışanların uzun süre işyerlerinde kalmaları, genellikle şirketlerin bir şeyleri doğru yaptığının işaretidir.

Korkuyla idare edilmez

5. Sekreterin yerinde bulunmadığı bir sırada, çalan telefona cevap verdiniz. Telefonun diğer ucunda, o hafta içinde üçüncü kez aradığını belirten bir tahsilat şirketi var: Eğer şirketinizin gerçek bir finansal ya da yasal sıkıntı içinde olduğunu düşünüyorsanız, oradan ayrılın.

6. Son beş gün içinde en az bir çalışanın patronun odasından ağlayarak çıktığını fark ettiniz: Patronlar neşe yumağı olmasa da, işyerinde saygı görmeyi beklemelisiniz. Üst düzey yöneticilerin şirketi insanları korkudan titreterek, gözyaşlarına boğarak idare ettiklerini görüyorsanız, daha yeşil bir alan arayın.

Kaynak: http://Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir