Rehberiniz-Tembellik çocuğunuzun kaderi değil…

iyimeslek.com ailesi olarak “Tembellik çocuğunuzun kaderi değil…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tembellik çocuğunuzun kaderi değil…

Kaynak:Konya /AA

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatr Dr. Hüdaverdi Derman, zihinsel bir bozukluğu olmayan, normal zeka seviyesindeki bir çocuğun başarısızlığının sadece kendi suçu olmadığını belirtti. Derman, çocuğun bu duruma gelmesinin nedenleri tespit edilerek, sorunun kökünden çözülebileceğini kaydetti.

Konya Numune Hastanesi’nde görevli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatr Dr. Hüdaverdi Derman, Türkiye’de ilköğretim çağındaki milyonlarca çocuğun, yaklaşık 20 gün süren yarı yıl tatilinin ardından ders başı yapacağını anımsattı. Bu yeni dönemin, karnesi nasıl olursa olsun tüm öğrenciler için yepyeni bir başlangıç anlamı taşıdığını vurgulayan Derman, şöyle dedi:

“Özellikle karnesinde kırık notu olan çocuklarda, genel olarak okuldan soğuma, kendini diğer arkadaşlarından daha yeteneksiz görme gibi olumsuz düşünceler ortaya çıkmaktadır. Çocuğun içinde bulunduğu bu zor durumu aşabilmesinde en büyük görev, ailesine ve öğretmenlere düşmektedir.”

Ailelerin, karnesinde zayıf notu olan çocuklarının başarılı olması için genellikle “çocuğu daha fazla sıkıştırma” yolunu seçtiğini belirten Derman, şunları kaydetti: “Karnesinde kırık olan çocuklara baskı yapmak yerine, tembelliğin kendisi için bir kader olmadığını, sadece yeteri kadar ders çalışmadığı için başarılı olamadığı düşüncesi aşılanmalıdır. Çünkü zihinsel bir bozukluğu olmayan, normal zeka seviyesindeki bir çocuğunun başarısız olması, sadece kendi suçu değildir. Çocuğun bu duruma gelmesine neden olan faktörler tespit edilerek, sorun kökünden halledilmelidir.”

DURUMU KANIKSAMA RİSKİ

Derman, yaşıtlarından olumsuz yönde farklı olduğunu düşünerek, bu durumu kanıksama noktasına gelen çocuklarda derslerindeki başarısızlığın devam edeceğini, bu sorunun devam etmesi durumunda çocuğu, çok daha ciddi boyutlarda psikolojik rahatsızlıkların beklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir