Rehberiniz-Türkçe mobbing….

iyimeslek.com ailesi olarak “Türkçe mobbing….” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkçe mobbing….

Türk Dil Kurumu ‘’İş yerinde psikolojik şiddet’’ anlamına gelen ‘’Mobbing’’ tanımını Türkçeleştirdi ve ‘’Bezdiri’’ olarak anılmasını istedi.

Diğer Haberler

Ahşap ev çıra gibi yandı: 4 …

Özel yetkili hakime sürgün…..

Mobbingin adı “bezdiri” ol…

’İş yerinde psikolojik şiddet’’ anlamına gelen ‘’Mobbing’’ artık ‘’Bezdiri’’ olarak tanımlanacak. Türk Dil Kurumu, bu konuda inceleme yapan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna bilgi verdi ve ’’Mobbing’’ olarak anılan tanımın Türkçesinin ‘’Bezdiri’’ biçiminde saptandığını açıkladı.

TBMM’de ‘’Mobbing’’ konusunu inceleyen komisyonun üyesi AKP Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu, bu tanımın Türkçe karşılığı ile ilgili Türk Dil Kurumuna başvurduklarını ve TDK’nın da ‘’Bezdiri’’ kelimesini bildirdiğini söyledi. TDK ayrıca mobbingin Türkçe anlamını da ‘’İş yerlerinde, okullarda ve benzeri topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp çalışmalarını düzenli olarak engelleyip huzursuz olmasına yol açmak, yıldırmak, dışlamak ve gözden düşürmek’’ olarak açıkladı.

Meclis komisyonuna bilgi veren Mobbing İle Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün de, iş yerinde psikolojik şiddete karşı, ilköğretim okullarından itibaren eğitim verilmesini istedi. Gün, mobbing konusunun iş yerlerinin hizmet içi eğitim faaliyetlerine de konulabileceğini söyledi. Gün, iş yerinde psikolojik şiddetin, iş kazaları ve meslek hastalıkları kapsamına alınmasını, şiddet nedeniyle tedavi görenlerin sağlık hizmetlerindeki katkı payından muaf tutulmasını da önerdi.

Kaynak: http://www.gazeteport.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir