Adıyaman Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Adıyaman Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Adıyaman Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Adıyaman Üniversitesi[/mantra-button-color]

Adıyaman Üniversitesi, toplamda 22 fakülte, enstitü ve yüksekokulunda; bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu bireyler yetiştiren bir üniversite olarak toplumun değişim ve dönüşümüne, sürdürülebilir kalkınmasına öncülük etmektedir.

Adıyaman Üniversitesi’nin personel ve öğrencilerinin; eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin geliştirmesinde, etkin görevi bulunan ve bu doğrultuda gerekli bilgi kaynaklarını toplayarak kullanıcılarının hizmetine sunan bir bilgi merkezi olmayı hedefleyen kütüphanesi 243 metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Üniversitede öğrencilerin ortak kullanımına sunulan eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü laboratuvarlar mevcuttur. Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulları bünyesinde kurulmuş olan bu laboratuvarlar günümüz teknolojilerine uygun olarak donatılmış olup, akademik personel ve öğrencilerin uygulama yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Üniversitede, öğrencilerinin yararlanması amacıyla teknolojideki gelişmeleri de dikkate alarak son teknoloji ürünleri kullanmaktadır. Laboratuvarlarımız ders ihtiyaçlarına uygun olarak bilgisayar ve ince istemci sistemleri ile oluşturulmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi (kısaca ADYÜ), 2006 yılında kurulmuş, Adıyaman, Türkiye’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Günümüzde ADYÜ, 11 Fakülte, 3 Enstitü, 4 yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu’nda 15 bini aşan öğrencisi ve binin üzerindeki çalışanı ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulama-hizmet faaliyetlerini sürdürmektedir. 2012 yılında ISO 9001 belgesi alarak Türkiye’nin 2. ISO 9001 belgei üniversitesi olmuştur.
Adıyaman merkez ilçede ana yerleşkesi, Besni, Gölbaşı ve Kahta ilçelerinde de birer yerleşkesi bulunmaktadır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Tarihçe[/mantra-button-color]

Üniversite, İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak 1983 tarihinde kurulan Adıyaman Meslek Yüksekokulu, 12/05/1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ve 12/05/1998 tarihinde kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ile Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak 27/06/1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi, 1988 yılında kurulan Gölbaşı Meslek Yüksekokulu, 15/12/1997 tarihinde kurulan Besni Meslek Yüksekokulu, 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi ile Harran Üniversitesi’ne bağlı olarak 16/10/1997 tarihinde kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunun 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birleştirilerek Adıyaman Üniversitesi adında yeni bir üniversite olarak kurulmuştur.
Akademik Birimler

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Devlet Konservatuvarı
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İslami İlimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
Tıp Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Yüksekokullar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Sağlık Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokullar
Adıyaman Meslek Yüksekokulu
Besni Meslek Yüksekokulu
Gölbaşı Meslek Yüksekokulu
Kahta Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Adıyaman Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Adıyaman Üniversitesi, Altınşehir Mh. 3005 Sokak No:13. 02040 – ADIYAMAN

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Adıyaman Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.adiyaman.edu.tr/
E-posta: bidb@adiyaman.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Adıyaman Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 416 223 38 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Adıyaman Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir