Aksaray Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Aksaray Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Aksaray Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Aksaray Üniversitesi[/mantra-button-color]

Aksaray Üniversitesi’nde 4 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulunda ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim yapılmaktadır. Lisansüstü eğitim üniversiteye bağlı Fen ve Sosyal Bilimler enstitüleri bünyesinde sürdürülmektedir.

Aksaray Üniversitesi, Bakanlar Kurulu tarafından 2006 yılı içinde kurulması kabul edilen bir devlet üniversitesidir. Üniversitemizde Fakülteler bazında 4075, Yüksekokullarda 821, Meslek Yüksek Okullarında 3069 ve Enstitülerde 267 olmak üzere toplamda 8262 öğrencisi vardır. Aksaray Üniversitesi; bilimsel özerkliğe sahip olmanın verdiği güçle, evrensel değerler ışığında bilim, teknoloji, kültür ve sanat birikiminden yararlanarak, ülkenin geleceği için üstün, çağdaş ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi; araştırma, eğitim ve hizmet alanlarındaki üretimini toplum yararına sunmayı amaçlamaktadır. Üniversitemizin önde gelen amaçlarından birisi de öğrenim gören öğrencilerin ders dışında vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, kültür ve sanata yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Aynı zamanda bu tür katılımların eğitimin bir parçası olduğuna inanılmaktadır.

Aksaray Üniversitesi, Türkiye Bakanlar Kurulu tarafından, 2006 yılı içinde kurulması kabul edilen bir devlet üniversitesidir. 17 Mart 2006 tarihli 261111 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 5467 sayılı kanunla Niğde Üniversitesi’ ne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek, fakülte ve yüksekokullar kendi bünyesinde oluşturulan Aksaray Üniversitesi Rektörlüğe bağlanmıştır. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar’dır.
Aksaray Üniversitesi’nde 4 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulunda ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim yapılmaktadır. Lisansüstü eğitim üniversiteye bağlı Fen ve Sosyal Bilimler enstitüleri bünyesinde sürdürülmektedir.
Üniversitede Fakülteler bazında 4075, Yüksekokullarda 821, Meslek Yüksek Okullarında 3069 ve Enstitülerde 267 olmak üzere toplamda 8262 öğrencisi vardır.
Akademik Kadrolar bakımından ise 7 Profesör, 17 Doçent, 155 Yardımcı Doçent, 103 Öğretim Görevlisi, 23 Okutman, 15 Uzman, 165 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplamda 485 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Mühendislik Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İslami İlimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mimarlik ve Tasarim Fakültesi
Veteriner Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Yüksekokullar

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
Sağlık Yüksekokulu
Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O
Yabancı Diller Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu
Meslek Yüksekokulları

Aksaray Meslek Yüksekokulu
Ortaköy Meslek Yüksekokulu
Güzelyurt Meslek Yüksekokulu
Şerefli Koçhisar Meslek Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Aksaray Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Adana Yolu Üzeri E-90 Karayolu 7. Km Merkez Kampüs, 60100 Aksaray

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Aksaray Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.aksaray.edu.tr
E-posta: info@aksaray.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Aksaray Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

382 288 2002

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Aksaray Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir