Erciyes Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Erciyes Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Erciyes Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erciyes Üniversitesi[/mantra-button-color]

Erciyes Üniversitesi’nde 2020 akademik kadro, bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler yetiştirmek, bilime katkı sağlayacak bilgi ve teknoloji üretmek amacındadır.

Kadir Has Merkez Kütüphanesi; 128 kişilik konferans salonu ve 50 kişilik özel çalışma odaları ile birlikte toplamda 10.400 metrekarelik alan kaplamaktadır.bulunmaktadır. Kütüphanede yer alan 100 adet internet erişimli bilgisayarın bulunduğu salon bulunmaktadır ve kütüphane içerisinde kablosuz ağ (wireless) hizmeti verilmektedir. Üniversitenin önde gelen amaçlarından birisi de, öğrenim gören öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, güzel sanatlara yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Öğrenci Kulüpleri, amaç olarak daha özele, ilgi alanlarına, hobilere hitap eden, yönetimi ve organizasyonu öğrencilerin elinde olan ve öğrencilerin sosyal yönlerinin gelişmesini desteklemek amacıyla oluşturulan zümrelerdir.

Tarihi

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi, Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretim kurumu olan ve 1965’de kurulan Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü İlahiyat Fakültesi olarak; 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisini Mühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır. Üniversite, adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. Bugün, Kayseri merkez olmak üzere Develi İlçesinde de faaliyet gösteren üniversitemiz; toplam 16 fakülte, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 5 bölüm, 16 Araştırma Merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir eğitim, araştırma ve uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir. Mevcut bulunan Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerine (2009 Yılında Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak iki Fakülteye ayrılmıştır.), 1992 yılında Mimarlık Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi, 1995 yılında Kayseri’de Veteriner Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, 1997 yılında , Diş Hekimliği ve İletişim Fakültesi, 2002 yılında Eğitim Fakültesi, 2003 yılında Hukuk Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi ve 2005 yılında ise Develi Seyrani Ziraat Fakültesi eklenmiştir. 2009 yılında Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu , Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak adı değişmiştir. Yüksekokullar; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu. Meslek Yüksekokulları; Kayseri Meslek Yüksekokulu, Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulu ve Adalet Meslek Yüksek Okulu’dur. Erciyes Üniversitesi; eğitim, araştırma ve sağlık hizmetleri sunarak, çevresiyle bütünleşmiştir. Erciyes Üniversitesinde alt yapı ve hizmet binalarının önemli bir kısmı yörenin hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp tefriş ve donanımı tamamlandıktan sonra üniversiteye bağışlanmıştır. Böyle bir uygulama ülkemiz için yepyeni bir model oluşturmuştur. Erciyes Üniversitesi son yıllarda sağlamış olduğu çok önemli gelişmelerle bir mükemmeliyet merkezi olma yönünde büyük aşama göstermiştir. Üniversite bu gelişmelerle güven ve ümit vererek toplumda “Bizim Üniversitemiz” imajının doğmasına yol açmıştır.
Kampüs

Üniversite, adını şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yükseklikteki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. Bugün İç Anadolu’da Kayseri ilinde faaliyet gösteren üniversite ; toplam 17 fakülte, 7 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 5 bölüm, 24 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir.
Akademik Birimler

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Ziraat Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Gevher Nesibe Tıp Tarihi Enstitüsü
Güzel Sanatlar Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Enstitüsü,,

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Nevşehir Sağlık Yüksekokulu
Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Sivil Havacılık Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksek Okulları
Kayseri Meslek Yüksekokulu
İzzet Bayraktar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu
Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu
Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu
Araştırma ve Uygulama Merkezleri
Atatürk İlkeleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
Çevre Korunması Araştırma ve Uygulama Merkezi
Enerji Dönüşümleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
Erciyes Üniversitesi Kariyer Yönlendirme ve Bilgilendirme Merkezi
Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi
Hidroklimatoloji Fiziksel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi
Kayseri ve Yöresi Tarih Araştırmaları Merkezi
Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi
Stratejik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Tıp Fakültesi Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi
Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi
Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erciyes Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, 38039 – KAYSERİ

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erciyes Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.erciyes.edu.tr/
E-posta: ogridbsk@erciyes.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erciyes Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 352 437 49 01

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Erciyes Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir