Erzincan Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Erzincan Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Erzincan Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erzincan Üniversitesi[/mantra-button-color]

İnsan merkezli bir eğitim anlayışıyla, üstün nitelikli bireyler yetiştirmek; uluslararası ölçekte bilim ve teknoloji üreterek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak hedefindedir.

Erzincan Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; üniversite bünyesindeki fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının akademisyen, öğrenci ve idari personelinin eğitim, öğretim, araştırma ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için her türlü bilgi kaynağını ve bilgi teknolojilerini toplayıp kullanıcıların hizmetine sunmak hedefiyle Mayıs 2007 de kurulmuştur. Üniversite öğrencilerine her türlü fiziki ve sosyal olanakları sağlamakta. Genç, dinamik ve kendilerini alanında ispatlamış akademik kadrosu ile öğrencilere en iyi eğitimi sunmayı amaçlanmakta. Fiziksel ve teknik altyapı bakımından bir hayli gelişmiş durumdaki fakültelerde derslikler, amfiler, yönetim kısımları, konferans salonu, kafeteryalar, kütüphane, okuma salonu, bilgi işlem merkezi ve diğer gerekli birimleri bulunmaktadır. Üniversite, öğrencileri şehirde yapılması mümkün olan kış sporları, rafting, dağcılık ve kampçılık, yamaç paraşütü ve balıkçılık gibi aktivitelere yönlendirmektedir.

Erzincan Üniversitesi, 1 Mart 2006 tarihinde 5467 sayılı kanun ile Erzincan’da kurulmuştur. Daha önce Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı bulunan üniversite birimleri adı geçen kanunla Erzincan Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır. Kuruluş tarihi yeni de olsa, fakülteleri oldukça köklüdür. Örnek olarak Eğitim Fakültesi, 4 Ekim 1967 tarihinde öğretim süresi üç yıl olan Kız İlköğretmen Okulu olarak açılmış ve daha sonra 1992 yılında 4 yıllık lisans eğitimi veren fakülteye dönüşmüştür, Hukuk Fakültesi ise 1987 yılında kurulmuştur.
Üniversite, kısa zamanda büyük işler başarmış olup kendini katlayarak gelişmeye devam etmektedir. Yeni dönemde Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmuş olup 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde eğitime başlayacaktır. Ayrıca Türkiye’de sadece 2 üniversitede bulunan Raylı Sistemler Programlarından biri de bu üniversitede bulunmaktadır.(Diğeri Eskişehir Anadolu Üniversitesindedir.)
Üniversitenin yeni kampus alanı, Erzincan-Sivas karayolunun 12. kilometresinde Yalnızbağ Yerleşkesi olarak belirlenmiştir. Yeni yerleşke yüksek standartlara sahip olup, proje çizimleri üniversitenin galeriler bölümünden izlenebilir. Yeni yerleşkeyle birlikte fakültelerin ve diğer akademik birimlerin sayısı artacaktır. Ayrıca Yalnızbağ Yerleşkesine ek olarak bir mini kampus daha oluşturulacaktır. Burada ise Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü gibi sağlıkla ilgili akademik birimler yer alacaktır. Üniversite uluslararası alana da açılmış ve Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association), Karadeniz Üniversiteler Birliği (Black Sea Universities Network), Magna Charta ve Erasmus gibi programlara üye olmuştur. Üniversite, Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi sloganıyla yoluna devam etmektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Hukuk Fakültesi
Tıp Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
İlahiyat Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Sivil Havacılık Yüksekokulu
Sağlık Yüksekokulu
Kemaliye Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu
Meslek

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Meslek Yüksekokulu
İlahiyat MYO
Kemaliye Hacı Ali Akın MYO
Refahiye MYO
Tercan MYO
Sağlık Hizmetleri MYO
Üzümlü MYO
Kemah MYO
Turizm ve Otelcilik MYO
İliç MYO
Çayırlı MYO
Araştırma Merkezleri ve Koordinatörlükler
Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
Doğu Anadolu Deprem Araştırma ve Eğitim Koordinatörlüğü
Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü
Stratejik Araştırmalar Koordinatörlüğü
Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü
Yukarı Fırat Havzası Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü (YUFHAK)
Erzincan Teknokent Koordinatörlüğü
MEYOK Koordinatörlüğü
Proje Eğitim Koordinatörlüğü
Eğitim Stratejileri Geliştirme Koordinatörlüğü
Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erzincan Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü, 24100 -ERZİNCAN

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erzincan Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.erzincan.edu.tr/
E-posta: ogrisdb@erzincan.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Erzincan Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 446 226 66 66

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Erzincan Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir