Fırat Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fırat Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Fırat Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fırat Üniversitesi[/mantra-button-color]

Fırat Üniversitesinin bünyesindeki 12 fakülte, 4 enstitü, 3 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu ve çok sayıda araştırma merkezi, öğrencilerin eğitim ve öğrenimi için hizmet vermektedir.

Fırat Üniversitesi Merkez kütüphanesi, Bingöl, Muş, ve Tunceli birimleri ile birlikte toplam 101.956 adet Türkçe ve Yabancı Dilde basılmış kitap koleksiyonuna sahiptir. Bütün koleksiyonun bilgisayara giriş işlemleri tamamlanmıştır. Kütüphane ayrıca yeterli bilgisayar ağı ve donanımına sahiptir.Mevcut bilgisayarlar tarama amaçlı kullanıldığı gibi internete açık olup öğrenci, akademik ve idari personel, diğer kullanıcılar, kütüphanenin açık olduğu gün ve saatlerde bilgisayar ve internetten faydalanabilmektedir. Sağlık Kültür ve Spor Dairesi; öğrencilerin sağlık, sosyal, kültürel, danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim ve öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir.

Elazığ merkezde bulunan üniversite, ilk olarak 1967 yılında Elazığ Yüksek Teknik Okulu olarak açılmıştır. Aynı yıl içinde Ankara Üniversitesi Senatosu’nun Elazığ Veteriner Fakültesi’nin kurulmasını öngören kararı Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmıştır. Teknik Yüksekokul, 1184 Sayılı Kanunla 1969 yılında Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ne (EDMMA) dönüşmüş, Veteriner Fakültesi de 1970 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak öğretime açılmıştır. Kuruluşu 11 Nisan 1975 tarih ve 1873 Sayılı Kanunla gerçekleşen Fırat Üniversitesi’nin çekirdeğini Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi oluşturmuştur. 1975–1976 eğitim öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakülteleri’nin de ilavesiyle üniversite, eğitim ve öğretime üç fakülte ile başlamıştır. EDMMA (Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) ise Mühendislik Fakültesi’ne dönüştürülerek üniversite bünyesinde yer almıştır. Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’dır.

Fırat Üniversitesi hakkında bazı bilgiler

2011-2012 öğretim yılında 29.903 öğrencisi vardı.
2009 yılında 196 profesör, 168 doçent, 334 yardımcı doçent öğretim üyesi ve 837 öğretim yardımcısı ile toplam 1.535 akademisyen, 1.682’si yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak üzere 20.178 öğrencisi vardı.
Fırat Üniversitesi kampüsü, Elazığ merkezde yer alır, etrafı kapalı olarak şehir merkeziyle iç içedir. Üniversite kampüsü alan büyüklüğü olarak Türkiye’de üçüncü kampüstür.[kaynak belirtilmeli]
Fırat Üniversitesi 1975 yılı ile Türkiye’de kurulan 15. üniversitedir, 1967 yılı ile 8. kurulan üniversitedir.
Fırat Üniversitesi; bilgisayar mühendisliği, çevre mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği bölümleri İTÜ tarafından kurulan MÜDEK üyesidir ve MÜDEK Akreditasyon sertifikası alarak mühendislik kalitesini daha da arttırmıştır.
Fırat Üniversitesi; gerek ilk kurulan fakültesi olması nedeniyle,gerek de eğitim kalitesi nedeniyle Veteriner Fakültesi ve TUS’da ciddi başarılar elde etmiş Tıp Fakültesi ile ön plana çıkmaktadır.
Çift anadal programı birçok bölümde mevcuttur.
SUNY, ULUSLARARASI ORTAK LİSANS PROGRAMI(UOLP), Fırat Üniversitesinde bazı bölümlerde mevcuttur. Eğitim dili tamamen ingilizcedir. Öğrenciler, yabancı dil hazırlık sınıfından sonra ilk iki yıl Fırat Üniversitesi’nde, son iki yıl da Amerika Birleşik Devletleri, Texas eyaletindeki Sam Houston State Üniversitesi’nde öğrenim görür ve mezun olduklarında her iki üniversitenin diplomasına birden sahip olurlar. Yaşam standartı çok iyi olan ülkelerde üniversiteler ücretlidir, ABD gibi. Bu yüzden UOLP programı ücretlidir, öğrenci yıllık ücret ödemek zorundadır. UOLP programı sadece 6 devlet üniversitesi olarak Anadolu Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ’de vardır.
LLP/ERASMUS Öğrenci Değişim Programı ile Avrupa ülkerine, İngiltere, Polonya, Danimarka’da yer alan yabancı üniversitelere, tek veya iki dönem için öğrenci göndermektedir. Orada kalınan süre içindeki ve gidiş geliş dahil tüm masrafları Fırat Üniversitesi karşılamaktadır. Öğrenciye her ay döviz olarak para verilir. Bu yurt dışı eğitim belgeyle onaylanır.
Kampüsün tamamında öğrenciler için, dizüstü ya da cep telefonu üzerinden kullanabileceği kablosuz internet vardır. Teknoloji fakültesi ve birçok bölümde, her öğrencinin kullanabileceği internete bağlı bilgisayar sınıfları mevcuttur.
Mühendislik fakültesinde Fırat Üniversitesi Gençlik Eğitim Merkezi (FÜGEM) bünyesinde bulunan çamarşırhane, bay ve bayan kuaför salonu, terzi, kafeterya ile öğrencilere hizmet vermektedir.
Kampüs içinde 2 bankanın şubesi bulunmaktadır. Ayrıca her fakültede 5 özel bankanın ATM’leri mevcuttur.
Teknoloji fakültesi’nin yanında bir günde 10.000 kişiye hizmet verebilecek Üniversite Evi (Yemekhane) mevcuttur. Üniversite Evi’nde iki ayrı mutfak, sekiz adet yemek salonu mevcuttur. Yemek salonlarında yılbaşı gibi özel günlerde müzikli partiler düzenlenir.
Fırat Üniversitesi mesire alanı girişinde, üniversiteye ait gece kulübü ve kafe mecvuttur.
Mühendislik fakültesi ve Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde PTT şubesi bulunmaktadır.
Fırat Üniversitesinin bazı bölümlerini http://www.firat.edu.tr/Parca/Firat360/ sitesinden 360 derece olarak görebilirsiniz.
Fırat Üniversitesi’nin dünyada üniversiteler arasındaki sıralaması
Webometrics 2012 Ocak araştırma sonuçlarına göre Fırat Üniversitesi dünyada 1242. sıradadır.
URAP 2011 Eylül araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki 125 üniversite arasında Fırat Üniversitesi 20. sıradadır.
URAP 2011 Eylül araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki 96 devlet üniversitesi arasında Fırat Üniversitesi 16. sıradadır.
URAP 2011 Eylül araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de 121 üniversite arasında, Fırat Üniversitesi mühendislik alanında 6. sıradadır.
Webometrics 2011 Temmuz araştırmasına göre Cybermetrics Laboratuarı tarafından Webometrics Ranking of the World Universities adı altında gerçekleştirilen çalışmada Fırat Üniversitesi dünyada 1532., Türkiye sıralamasında ise 23. sırada yer almıştır.
URAP 2010 Aralık tarihli araştırma sonuçlarına göre, Fırat Üniversitesi dünyada 966. sıradadır.
URAP 2012 Ekim araştırma sonuçlarına göre; 96 devlet üniversitesi arasından Fırat Üniversitesi’nin tıp fakültesi 12. sırada, üniversitenin tamamı olarak Türkiye’de 21. sırada yer almıştır. Vakıf üniversitelerinin de dahil olduğu Türkiye’deki 125 üniversite arasındaki sıralamada 21. sırada yer almıştır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Spor olanakları[/mantra-button-color]

Kampüs içerisinde mühendislik fakültesinde spor tesisi olarak; 2 tane tenis/voleybol sahası, 2 tane açık basket sahası, 1 tane kapalı basket sahası, 1 tane çim futbol sahası, 1 tane toprak futbol sahası, 1 tane kapalı halı sahası mevcuttur.[kaynak belirtilmeli]
Tıp fakültesinde 2 tenis/voleybol sahası, 1 basketbol sahası mevcuttur.[kaynak belirtilmeli]
Fen fakültesinde futbol sahası (suni çim) ve basketbol sahası mevcuttur.[kaynak belirtilmeli]
Üniversiteye bağlı; okçuluk kulübü gibi bir çok spor dalı için kulüpler mevcuttur.
Kütüphane, Müze, Kültür Merkezi ve Sosyal Alanları
Üniversite kütüphanesinde yaklaşık olarak 105.000 kitap, 962 süreli yayın barındıran kütüphane mevcuttur. Kütüphanenin 2. katında kitap okumak ya da ders çalışmak için çalışma yeri mevcuttur. Kütüphanenin 1. katında internet kullanımı için bilgisayar yerleri mevcuttur. Süreli yayınlar bodrum katta bulunmaktadır. Birçok ulusal gazeteyi günlük olarak ve bazı aylık çıkan dergileri kütüphanenin giriş katından takip etmek mümkündür.
Mühendislik kampüsünde Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi mevcuttur.
Mühendislik kampüsünde ~1000 kişilik Atatürk Kültür Merkezi (sinema, konser, tiyatro, sempozyum, konferans, panel olarak kullanılır) mevcuttur.
Fen fakültesinde 250 kişilik konferans salonu mevcuttur.
Veteriner fakültesinde 400 kişilik konferans salonu mevcuttur.
Kampüste Sanat galerisi mevcut olup, ilgili bölümdeki öğrencilerin ve üniversite dışındaki kişilerin sanatsal çalışmaları galeride sergilenir.
Fen fakültesi önünde 51.250m2 alana sahip Fırat Kültür Park mevcuttur, tören, konser gibi etkinliklerde kullanılır. İçerisinde amfi tiyatro, koşu pisti, basketbol sahası, kafeterya, açık çay bahçesi mevcuttur.
Fırat Üniversitesi Fırat Teknokent

Fırat Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinin yönetici şirketi olan Fırat Teknokent, özellikle yeni ve ileri teknoloji alanlarında Ar-Ge faaliyetleri yürüten ve yazılım geliştirme alanında faaliyet gösteren, teknoloji firmalarına uluslararası standartlarda teknokent hizmetleri sunan 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasasına göre Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. adıyla kurulmuş olan teknoparktır.
Fırat Üniversitesi için Elazığ’da ulaşım

Elazığ havalimanı
Otobüs şirketleri
Tren istasyonu (İstanbul’a ve Ankara’ya ekspres seferler)
Elazığ merkezde, üniversite içine ve üniversite çevresine, tüm ilçe ve semtlere, ortalama 15 dk süre ile kalkan belediye otobüsleri mevcuttur.
Fırat Üniversitesi’nde görevde bulunan

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Rektörler[/mantra-button-color]

Yıl Rektör
2012 – … Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ
2008 – 2012 Prof. Dr. Ahmet Feyzi Bingöl
2004 – 2008 Prof. Dr. Mehmet Hamdi Muz
2000 – 2004 Prof. Dr. Ahmet Feyzi Bingöl

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Akademik Birimler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Eğitim Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü
Eğitim Bilimleri Bölümü
Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
İlköğretim Bölümü
Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü
Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü
Türkçe Eğitimi Bölümü
Fen Fakültesi
Biyoloji Bölümü
Fizik Bölümü
Kimya Bölümü
Matematik Bölümü
İstatistik Bölümü
İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü
Coğrafya Bölümü
Sosyoloji Bölümü
Tarih Bölümü
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İşletme Bölümü
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
İktisat Bölümü
İlahiyat Fakültesi
İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM)
İletişim Fakültesi
Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü
Gazetecilik Bölümü
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Biyomühendislik Bölümü
Çevre Mühendisliği Bölümü
Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Gıda Mühendisliği Bölümü
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Jeodezi ve Fotogrametri (Geomatik) Mühendisliği Bölümü
Jeoloji Mühendisliği Bölümü
Kimya Mühendisliği Bölümü
Makine Mühendisliği Bölümü
Mekatronik Mühendisliği Bölümü
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
Yazılım Mühendisliği Bölümü
Su Ürünleri Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
Elektrik Eğitimi Bölümü
Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü
Makine Eğitimi Bölümü
Metal Eğitimi Bölümü
Yapı Eğitimi Bölümü
Teknoloji Fakültesi
Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Makine Mühendisliği Bölümü
Mekatronik Mühendisliği Bölümü
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
Otomotiv Mühendisliği Bölümü
Yazılım Mühendisliği Bölümü
Yazılım Mühendisliği Uluslararası Ortak Lisans Programı Bölümü
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Yüksekokullar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)
Elazığ Sağlık Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları
Maden Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Sivrice Meslek Yüksekokulu
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Keban Meslek Yüksekokulu
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Karakoçan Meslek Yüksekokulu
Kovancılar Meslek Yüksekokulu
Baskil Meslek Yüksekokulu
Devlet Konservatuarı
Temel Bilimler Bölümü
Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Enformatik Bölümü
Türk Dili Bölümü
Yabancı Diller Bölümü
Araştırma Merkezleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi | Yrd. Doç. Dr. Ergünöz AKÇORA
Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi | Doç. Dr. Mehmet KAYA
Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Müdürlüğü | Doç. Dr. Halil HASAR
Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü | Prof. Dr. Ayhan ÜNLÜ
Deneysel Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü | Doç. Dr. Ramazan BAL
Dil Eğitim-Öğretim ve Araştırma Merkezi | Prof. Dr. Ahmet BURAN
Doğal Afetler Araştırma Merkezi | Prof. Dr. Ercan AKSOY
Doğu Anadolu Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi | Yrd. Doç. Dr. Handan ARSLAN
Fırat Havzası Araştırma ve Uygulama Merkezi | Yrd. Doç. Dr. Ülkü KAYA
Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü | Yrd. Doç. Dr. Başak Kandi COŞKUN
Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürlüğü | Yrd. Doç. Dr. Bünyamin ATICI
Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü | Prof. Dr. Yıldırım AYDOĞDU
Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi | Doç. Dr. Fatma ÖZMEN
Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi | Doç. Dr. Mehmet AKBULUT
Keban Yöresi Çevre Kirliliği Araştırma ve Uygulama Merkezi | Prof. Dr. Hakan KALENDER
Ortadoğu Araştırmaları Merkezi | Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü | Yrd. Doç. Dr. Murat TUNCER
Tarım ve Hayvancılık Araştırma Merkezi Müdürlüğü | Prof. Dr. P.Sema TEMİZER OZAN
Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü | Prof. Dr. Nuri BAŞUSTA
Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi Müdürlüğü | Prof. Dr. Erhan AKIN
Yapı ve Beton Uygulama ve Araştırma Merkezi | Yrd. Doç. Kürşat Esat ALYAMAÇ
Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi | Yrd. Doç. Dr. Kürşat Kadir ERİŞ
Üniversitede öğrenci kulüpleri

Fırat Üniversitesi’nde 5 kol halinde toplam 42 öğrenci kulübü etkinlik göstermektedir.[20] Açılması istenen kulüpler için öğrencilerin aktif ve baskıcı olması gerekmektedir.
Bilim Kolları
Adli Bilişim Kulübü
Bilim ve Teknoloji Kulübü
Biyoloji Kulübü
Biyotek Kulübü
Coğrafya Kulübü
Çevre Kulübü
Din ve Felsefe Kulübü
Eğitim Kulübü
F.Ü. Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Yayınları Kulübü
F.Ü. Yazılım Kulübü
Fırat Bilgisayar ve Teknoloji Kulübü (FÜBİTEK)
Fırat IEEE Öğrenci Kolu
Fırat Malzeme Bilimi Kulübü
Fırat Robot Topluluğu
Fırat Tarih Kulübü
Fırat Tekno Malzeme Kulübü
Fırat Üniversitesi Mekatronik Kulübü
Fizik Kulübü
Kimya Kulübü
Kimya Mühendisliği Kulübü
Matematik Kulübü
Sosyoloji ve Düşünme Kulübü
Teknoloji AR-GE Kulübü
Kültür Kolları
Atatürkçü Düşünce Kulübü
Edebiyat Kulübü
Eğitim Gönüllüleri Kulübü
ESN Fırat Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
Gelişim Kulübü
Halk Oyunları Kulübü
Medya-İletişim Kulübü
Müzik (THM-TSM) Kulübü
Resim-Grafik Kulübü
Tezpih ve Türk El Süsleme Sanatı Kulübü
Tiyatro Kulübü
Sinema Kulübü
Sağlık Kolları
Alkol, Sigara ve Uyuşturucu Mücadele Kulübü
Fırat Kızılay Kulübü
Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Kulübü
Sağlık Kulübü
Tıbbi Araştırma ve Bilim Kulübü
Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu
Sosyal Kollar
Gezi ve Turizm Kulübü
F.Ü. Güzelleştirme ve Doğa Kulübü
Fırat Toplum Gönüllüleri Kulübü
Havacılık Kulübü
Sivil Havacılık ve Avrupa Çalışmaları Kulübü
Tekstil ve Moda Tasarımı Kulübü
Spor Kolları
Elazığspor Taraftarlar Topluluğu Kulübü
Tenis Kulübü
Trabzonsporlular Kulübü
Su Üstü ve Su Altı Sporları Kulübü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fırat Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, 23119 – ELAZIĞ

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fırat Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.firat.edu.tr/
E-posta: halklailiskiler@firat.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fırat Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 424 237 00 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Fırat Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir