Galatasaray Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Galatasaray Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Galatasaray Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Galatasaray Üniversitesi[/mantra-button-color]

Galatasaray Üniversitesi, araştırmaya ağırlık veren, eğitim ve öğretim kalitesinden ödün vermeyen, ülkenin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmasına katkıda bulunacak, lider bir üniversite olma hedefindedir.

Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde toplam kitap, tez sayısı 107.969; abonelik, bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı 1.111`dir. Ayrıca 57 adet elektronik veritabanı ile 7 adet e-kitap koleksiyonuna erişim imkanı vardır. Öğrenciler bir öğretim görevlisi başkanlığında ilgi alanlarına uygun konularda faaliyet göstermek amacı ile çeşitli kulüpler kurabilmektedirler. Spor hizmetlerinin görevi, olarak öğrencilerin ve çalışanların beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek, onlara disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora ilgi duymalarını sağlamak, enerjilerini bu olumlu yönde yöneltmek, boş zamanlarını değerlendirmek için ilgi duydukları spor dalında çalışmalarını sağlanmaktır

Galatasaray Üniversitesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesi Ortaköy semtinde bulunan ve eğitim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesi. Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Lisesi ile birlikte Galatasaray Topluluğu’nun en önemli kurumlarından biridir.

Tarihi

Galatasaray Üniversitesi’ne Boğaziçi’nden bakış

Galatasaray Üniversitesinin İstanbul Boğazı’ından görünümü (Şubat 2013)
Galatasaray Lisesi’nin devamı niteliğinde ve Fransızca eğitim yapan bir üniversite kurulması fikri 1970’li yıllarda ortaya çıkmış, 1979 yılında Galatasaray Kulübü eski başkanı ve işadamı Selahattin Beyazıt, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel’le görüşerek ilk somut adımı atmıştır. Beyazıt, üniversitenin İstanbul’un Beykoz ilçesi’ne bağlı Riva’da 1975’te satın alınmış olan 1.175.000 metrekarelik Galatasaray Kulübü’ne ait araziye yerleşmesini önermiştir. Üniversitenin kurulması tartışmaları devam etmiş ve 1984 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç “Galatasaray Üniversitesi’nin kurulması için çalışmalara başladık” diyerek, bu fikrin artık olgunlaştığının işaretini vermiştir.
Galatasaray Lisesi mezunu Emekli Büyükelçi Coşkun Kırca’nın çabaları sonucu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal 5 Haziran 1991’de Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Paris’ te yaptığı görüşmede Türk ve Fransız ortak girişimiyle bir üniversite kurulması konusunu resmen gündeme getirmiştir. Bu teklife olumlu yanıt verilmesinin ardından, Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand 14 Nisan 1992’de Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi binasına gelerek, Turgut Özal ile birlikte Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi’ni imzalamıştır. Galatasaray Üniversitesi, Türkiye’ de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olmasının yanında, uluslararası bir antlaşmayla kurulan ilk yükseköğretim kurumudur. Galatasaray Üniversitesi’ni kuran antlaşma, 1954 tarihli Fransa-Türkiye Kültürel İşbirliği Antlaşması’na dayandırılmıştır.
Riva’daki arazi yerine, Galatasaray Lisesi’ne ait Ortaköy’deki binada faaliyete geçen Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu, Haziran 1994′ kadar faaliyet göstermiştir. 23 Mayıs 1993 tarihinde iç sınav ilk kez yapılmış, ilk eğitim yılı açılışı dolayısıyla 11 Ekim 1993 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kurumu ziyaret etmiştir. 13 Aralık 1993 tarihinde Fransa’daki pek çok üniversite ile işbirliğini öngören protokoller imzalanmıştır.
Kurum, 6 Haziran 1994 tarihli ve 21952 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi’ne dönüşmüştür. Kanunun hazırlanma ve kabul aşamasında, o tarihte DYP İstanbul milletvekili olarak görev yapmakta olan Coşkun Kırca’nın yine büyük katkıları olmuştur.
Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile Galatasaray İlköğretim Okulu, Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Rektörler[/mantra-button-color]

Kurucu Rektör Prof.Dr.Yıldızhan Yayla (1992-1994 GEÖK Başkanı ve 1994-2000)
Prof.Dr.Erdoğan Teziç (2000-2003)
Prof.Dr.Duygun Yarsuvat (2004-2008)
Prof.Dr.Ethem Tolga (2008’den beri)
Öğrenci Kabulü

Galatasaray Üniversitesi Bayrakları
Galatasaray Üniversitesi’nin Türkiye’deki diğer tüm üniversitelerden farklı ve kendine özgü bir öğrenci kabul sistemi vardır. Türkiye’de Fransızca eğitim yapan liselere önemli bir ayrıcalık tanıyan bu sistemin hukuki dayanağı Galatasaray Üniversitesi’nin kurulmasını sağlayan Türkiye ile Fransa arasındaki uluslararası antlaşmadır.
Galatasaray Üniversitesi’ne her yıl 480 öğrenci kabul edilmektedir. Bu öğrencilerinin yüzde ellisi (yani 240 öğrenci) Türkiye’de Fransızca eğitim yapan 18 liseden alınır. Bu kontenjanın yarısı (yani toplam kontenjanın yüzde 25’ine denk düşen 120 kontenjan) Galatasaray Lisesi öğrencilerine ayrılmıştır. Diğer yarı ise Fransız Kolejleri (Saint Joseph Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Notre Dame de Sion Lisesi, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Saint Michel Lisesi ve İzmir Saint Joseph Lisesi); Fransızca eğitim yapan Anadolu liseleri (Ankara Anadolu Lisesi, Kağıthane Profilo Anadolu Meslek Lisesi, Burak Bora Anadolu Lisesi, Buca Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi); Fransızca eğitim yapan özel Türk liseleri (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Fen Lisesi) ve Türkiye’de faaliyet gösteren fakat Fransız müfredatını uygulayan liselere (Ankara Charles de Gaulle ve İstanbul Pierre Loti) ayrılmıştır. Adaylar her yıl Mayıs ayının son pazar günü düzenlenen iki aşamalı GSÜÖSYS (Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) ile okula kaydolma hakkını kazanırlar. Bu sınavın soruları, bahsekonu liselerde görev alan öğretmenlerce Fransızca ve Türkçe olarak ve ÖSYM’nin koyduğu kurallar çerçevesinde hazırlanır. Sınav, Galatasaray Üniversitesi’nin Ortaköy’deki yerleşkesinde yapılır.
Fransızca eğitim yapan liselerden gelen öğrenciler bu iç sınavın ardından LYS’ye de girmekle yükümlüdürler. Zira sadece kendi dallarında (EA; SÖZ; FEN) ilk 25.000’e girenlerin sınavları değerlendirmeye alınmaktadır. Bu uygulamadan Ankara Charles de Gaulle Lisesi ve İstanbul Pierre Loti Lisesi muaftır.
İç sınavla Galatasaray Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan öğrenciler, bir yıllık Fransızca hazırlık sınıfından da muaf tutulurlar.
Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin diğer yüzde ellisi ise, diğer tüm üniversiteler için geçerli olan ÖSYS sistemiyle okula kayıt hakkı kazanmaktadırlar.
Eğitim verdiği bölümler

İktisadi ve İdari Bilimler
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Siyaset Bilimi Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Mühendislik ve Teknoloji
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Fen-Edebiyat
Karşılaştırmalı Dilbilim ve Uygulamalı Yabancı Diller Bölümü
Matematik Bölümü
Felsefe Bölümü
Sosyoloji Bölümü

Denizcilik
Deniz Ulaştırma ve İşletme
Gemi Makineleri ve İşletme
İletişim
Hukuk
Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı

Galatasaray Üniversitesi
Lisansüstü eğitim veren

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Sosyal Bilimler Enstitüsü
Doktora Programları
Kamu Hukuku Doktora Programı
Özel Hukuk Doktora Programı
Felsefe Doktora Programı
Uluslararası İlişkiler Doktora Programı
Siyaset Bilimi Doktora Programı
İktisat Doktora Programı
Tezsiz Yüksek Lisans Programları
İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Bölgesel ve Stratejik Etüdler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Pazarlama İletişimi Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Avrupa Birliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Finansal Ekonomi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Ekonomi Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Türkiye Üzerine Toplumsal İncelemeler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Siyaset Bilimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Bankacılık Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı
İnsan Hakları Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Spor Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Tezli Yüksek Lisans Programları
Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı
İşletme Yüksek Lisans Programı
Stratejik İletişim Yönetimi Yüksek Lisans Programı
İktisat Yüksek Lisans Programı
Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı
Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı
Felsefe Yüksek Lisans Programı
Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programı
Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programı
Fransız Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı
Sosyoloji Yüksek Lisans Programi
Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisans Programı
Fen Bilimleri Enstitüsü
Doktora Programları
Endüstri Mühendisliği Doktora Programı
Tezsiz Yüksek Lisans Programları
Mühendislik Yönetimi İkinci Öğretimde Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Bilişim Teknolojileri İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Tezli Yüksek Lisans Programları
Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
Lojistik ve Finansman Yönetimi Yüksek Lisans Programı
Matematik Yüksek Lisans Programı
Meslek

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Denizcilik Programları (Deniz Ulaştırma ve İşletme, Gemi Makineleri ve İşletme)
Araştırma Merkezleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi (ATAMER)
Toplumsal Araştırmalar Merkezi (TAM)
Medya Çalışmaları ve Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEDIAR)
Selim Kaneti-Adnan Tezel Vergi Hukuku Merkezi
İşletme Araştırma Merkezi
Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma Merkezi
Stratejik Araştırmalar Merkezi
Avrupa Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi
Galatasaray İktisadi Araştırmalar Merkezi (GİAM)
Kulüpler

Akademik Kulüpler
Felsefe Kulübü
İşletme Kulübü www.gsuik.co[2]
Gazetecilik Kulübü
Bilişim Kulübü
İktisat Kulübü www.gsuiktk.org
Öğrenci Konseyi ogrencikonseyi.gsu.edu.tr
İletişim Kulübü gsuilk.com[3]
Mühendislik Kulübü www.gsumk.biz
Siyaset Bilimi Kulübü www.gsusbk.com
Sosyal Bilimler Kulübü
Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Kulübü: Galatasaray Euroforum , Galatasaray Üniversitesi Münazara Topluluğu
Sosyoloji Kulübü
Hukuk Kulübü http://gsuhukukkulubu.synthasite.com
Lojistik Kulübü
Kültürel ve Sportif Kulüpler
Gezi ve Organizasyon Kulübü
Müzik Kulübü
Spor Kulübü (Basketbol, Voleybol, Yüzme, Futbol, Tenis, Masa Tenisi, Eskrim, Aikido, Dağcılık, Sualtı)
Tiyatro Kulübü GSÜTT
Gösteri Sanatları Ve Müzikal Drama Kulübü
Resim ve Plastik Sanatlar Kulübü
Tarih Kulübü
Folklor Kulübü [1]
Dans Kulübü
Zihinsel Faaliyetler Kulübü (Satranç Kolu, Briç Kolu)
Fotoğrafçılık Kulübü
Hayal ve Bilimkurgu Oyunları Kulübü
Çevre Kulübü
Şiir ve Anlatı Kulübü
Tanıtım Kulübü
Sinema Kulübü
Çağdaş Dans Kulübü [2]
Galatasaray Üniversiteli Aslanlar (GsüA)
Galatasaray Üniversitesi Denizcilik Kulübü www.gsudenizcilik.org
IEEE Kulübü

Bâb-ı Sultani
GSÜ Öğrenci Festivali

Galatasaray Üniversitesi öğrenci festivali 2001’den bu yana her yıl 19 Mayıs Haftası’nda gerçekleştirilmektedir.
Öğrenci Değişim Programları

Galatasaray Üniversitesi her yıl yaklaşık 100 Avrupalı öğrenciyi Erasmus ve Sokrates değişim programları çerçevesinde ağırlamakta ve 150 kadar öğrencisini de Fransa ve Belçika’ dakiler başta olmak üzere çeşitli Avrupa üniversitelerine yollamaktadır.
Bina

Galatasaray Üniversitesi kafetaryasından Boğaziçi Köprüsü’nün bir görünümü
Galatasaray Üniversitesi, Feriye Sarayları olarak da bilinen ve Çırağan Sarayı’ nın müştemilatı olan binalarda faaliyet göstermektedir. Sultan Abdülaziz döneminde mimar Sarkis Balyan tarafından inşa edilen (1871) ve resmi adı İbrahim Tevfik Efendi Sahilsarayı olan ana bina, uzun yıllar Galatasaray Lisesi’ nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldıktan sonra Galatasaray İlkokulu’na tahsis edilmiş ve 1992 yılında da üniversiteye devredilmiştir. İlk dönemde idari birimler, sınıflar, kütüphane ve öğretim üyelerinin bürolarını barındıran ana bina, günümüzde sadece idari birimlerin bir kısmı ile Hukuk, İİBF ve İletişim Fakülte sekreterliklerini ve bu fakültelerde görevli öğretim üyelerinin bürolarını içermektedir. 22 Ocak 2013 tarihinde elektrik kontağından çıkan büyük bir yangınla binanın çatısı ve üçüncü katı tamamen yanmıştır. [4]
Zamanla öğrenci sayısının artmasıyla bu bina yetersiz kalmış ve Çırağan Caddesi’nin öteki tarafına Yiğit Okur Kampüsü ve Suna Kıraç Kütüphanesi inşa edilmiştir (2003). Okulun iki kısmı 2004 yılında Selahattin Beyazıt Altgeçidi ile birbirine bağlanmıştır. 2006 yılında kız öğrenci yurdunu ve Hukuk Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi’ nin dersliklerini içeren iki ek bina açılmıştır. Öğrenci kulüplerine tahsis edilen yapılar ile Çırağan Caddesi üzerinde okulun sahil kısmına giriş için kullanılan Bâb-ı Sultâni adlı anıtsal kapı da 2007 yılında tamamlanmıştır. Okulun ana bahçesinde üniversitenin kurucusu Coşkun Kırca’nın bir büstü ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış olan bir arslan heykeli bulunmaktadır. Haziran 2007’de Rektörlük Binası olarak kullanılan köşkün yanına 38 metre yükseklikte bir bayrak direği yerleştirilmiştir.
Adres bilgileri
Adres: Çırağan Caddesi, no: 36, 34357 Ortaköy-İstanbul. Telefon: 0212 227 44 80

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Galatasaray Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Galatasaray Üniversitesi, Çırağan Cad. No:36. 34357 – Ortaköy – İSTANBUL

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Galatasaray Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.gsu.edu.tr/

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Galatasaray Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 212 227 44 80

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Galatasaray Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir