Gaziantep Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Gaziantep Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Gaziantep Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziantep Üniversitesi[/mantra-button-color]

Gaziantep Üniversitesi, öğrencilerinin bireysel, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak, araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip, beden ve ruh sağlığı yerinde, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı gençler yetiştirmeyi amaç edinir.

Spor Tesisleri’nin amacı, öğrencilerinin ve çalışanlarının beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek, onlara disiplin ve çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora karşı ilgilerini artırmak, enerjilerini bu olumlu yöne doğru yöneltmek, boş zamanlarını ilgi duydukları spor dallarında çalışarak değerlendirmelerine olanak sunmaktır. Üniversite, öğrencilerine ve tüm akademik personele sunduğu gelişmiş kütüphane imkanları, modern araştırma laboratuvarları ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini en üst düzeyde desteklemektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetler, artan bir hızla devam etmektedir. Gaziantep Üniversitesi Kütüphanesi, öğrenci, akademik personel ve idari personelin kullanımı için tahsis edilmiştir.

Gaziantep Üniversitesi, öğretime 1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamış ve 1987 yılında üniversite tüzel kişiliğini kazanmış olan, Gaziantep`te bulunan bir devlet üniversitesidir.
11 Fakülte, 4 Yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü ve 9 Meslek Yüksekokulundan oluşan bir bölge üniversitesi haline gelmiştir.
Tüm fakülte ve yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı 2002 yılında toplam 104 olmuştur. Mevcut öğretim elemanı sayısı 763 olup, 2009 yılı itibariyle yaklaşık 17.200 öğrenci eğitim öğretim görmekteyken bu sayı 2010’da 22.600’e çıkmıştır. Ayrıca üniversitede 33 ülkeden 500 kadar yabancı öğrenci de eğitim görmektedir.
2009 Haziran itibari ile 2009-2010 döneminde İslahiye İİBF, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği fakültelerine ögrenci alınması kararlaştırılmıştır. Ayıca Nizip Egitim, Uygulamalı Teknik Bilimler ve Havacılık ve Savunma Fakülteleri de kurulma aşamasındadır.

Meslek Yüksekokulları

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
Gaziantep Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Oğuzeli Meslek Yüksekokulu
Gaziantep Meslek Yüksekokulu
Nizip Meslek Yüksekokulu
Nurdağı Meslek Yüksekokulu
İslahiye Meslek Yüksekokulu
Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu
Araban Meslek Yüksekokulu
Yüksekokullar

Türk Musikisi Devlet Konservatuari
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Mühendislik Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Gaziantep Egitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Nizip Eğitim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Mühendislik Fakültesi

1973 yılında ODTÜ’ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile eğitim-öğretime başlanmış, 1974 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin kurulmasıyla Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür. Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü, 1981’te İnşaat Mühendisliği ve 1982’de Fizik Mühendisliği Bölümleri eklenmiştir. Uygulamalı Kimya Bölümü, 1982 yılında Gıda Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür. Bunlara ilaveten 1995 yılında Endüstri Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümleri de açılmıştır.Tekstil Mühendisliği Bölümüne 1998-1999 eğitim-öğretim yılında, Endüstri Mühendisliği Bölümüne ise 2000-2001 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Mühendislik Fakültesinin eğitim dili kuruluşundan bu yana İngilizce olup, eğitim öğretim süresi hazırlık hariç 4 yıldır.
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Makine Mühendisliği Bölümü
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Fizik Mühendisliği Bölümü
Gıda Mühendisliği Bölümü
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Tekstil Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği
Metalürji Mühendisliği

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziantep Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Gaziantep Üniversitesi, Üniversite Bulvarı P.K. 27310 – Şehitkamil – Gaziantep

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziantep Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.gantep.edu.tr/
E-posta: inquires@gantep.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziantep Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 342 360 12 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Gaziantep Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir