Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Gaziosmanpaşa Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziosmanpaşa Üniversitesi[/mantra-button-color]

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, 9 Fakültesi, 7 Yüksekokulu, 14 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitüsi ile Tokat’ta öğrencilerini yetiştirmektedir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, kanunla verilen temel görevlerinin yanı sıra bölge halkının sosyo-kültürel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı ve uluslar arası alana açılmayı amaç edinmiştir. Kütüphanede, 73.778 adet basılı yayın (kitap/tez v.s.) bulunmaktadır ve 3 bilgisayarda da tarama hizmeti yapılmaktadır.. 25 adet veri tabanı aboneliği, 38.281 adet elektronik kitap (e-book) aboneliği, 297 adet kitap dışı materyal ve 107 adet Türkçe süreli yayın aboneliği devam etmektedir. Üniversite kampüs alanı içerisinde varolan tüm spor kompleksleri personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından kullanılabilmektedir

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Tarihçe[/mantra-button-color]

Üniversitenin 20. yıl logosu.
Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’dan alan Üniversite 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kuruldu. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı açılmıştı. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştu.
Üniversitede öğretim dili Türkçe dir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından itibaren Taşlıçiftlik kampüsündeki birimlerde bir yıl süreli İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı açıldı.
Üniversitede Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp, Fakültesi Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Almus Meslek Yüksek Okulu, Artova Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Meslek Yüksek Okulu, Niksar Meslek Yüksek Okulu,Reşadiye Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu , Turhal Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu,Koyulhisar Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında öğretime devam ediliyor.
2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine 25 öğrenci alındı. Tıp Fakültesi öğrencileri öğrenimlerine Gazi Üniversitesi’nde devam etmektedirler. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açıldı.
Eğitim Fakültesi,Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Tokat Meslek Yüksek Okulunda ikinci öğretim yapılmaktadır.
2009-2010 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle yaklaşık öğrenci sayısı 20.000, Akademik personel sayısı 608, yönetsel personel sayısı 515 dir.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde akademik yıl, iki yarıyıldan oluşmaktadır. Üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hariç yaz okulu programı bulunmaktadır.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü, Amasya yolu üzerinde, Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde yaklaşık 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Taşlıçiftlik Kampüsü’nde, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir kampüsünde ise, Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü konuşlanmıştır. Artova ve Reşadiye hariç diğer ilçelerde yer alan Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır.
Başarı ve maddi durumları dikkate alınarak, üniversitemiz öğrencileri üniversitemizin değişik birimlerinde yarı zamanlı olarak istihdam edilebilmektedir.
Üniversiteye Bağlı Bölümler

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Tıp Fakültesi
Ziraat Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Yüksekokullar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Erbaa Sağlık Yüksekokulu
Niksar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Tokat Sağlık Yüksekokulu
Turhal Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Devlet Konservatuarı

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Meslek Yüksekokulları
Almus Meslek Yüksekokulu
Artova Meslek Yüksekokulu
Erbaa Meslek Yüksekokulu
Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Koyulhisar Meslek YüksekOkulu
Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Pazar Meslek Yüksekokulu
Reşadiye Meslek Yüksekokulu
Tokat Meslek Yüksekokulu
Tokat Sağlık Hizmetleri Meslek YüksekOkulu
Turhal Meslek Yüksekokulu
Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Zile Meslek Yüksekokulu Almus Meslek Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziosmanpaşa Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 – TOKAT

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziosmanpaşa Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.gop.edu.tr/
E-posta: ogrenci@gop.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Gaziosmanpaşa Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 356 252 16 16

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir