Hitit Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Hitit Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Hitit Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Hitit Üniversitesi[/mantra-button-color]

Hitit Üniversitesi; nitelikli eğitim ve öğretim yapan, özgün, estetik değerlere sahip, donanımlı bireyler yetiştiren ve topluma katkı sağlayan, çağdaş ve lider bir üniversite olmak hedefindedir.

Üniversite kütüphanesi, başta kitap olmak üzere, çeşitli görsel ve işitsel materyallerle kullanıcılarına her türlü araştırma olanağını sunmaktadır. Kütüphanede internet bağlantılı bilgisayarlar da mevcuttur. Bilimsel araştırmalara olan yoğunluğunu arttırmak için Merkezi Araştırma Labaratuvarı inşa etmiştir; son teknoloji cihazlarının kullanılabileceği Labaratuvar, Hitit Üniversitesi’nin uluslararası alanda bilimsel yayın sayısını arttırma amacına hizmet edecektir. Hitit Üniversitesi’nde yaşamın her alanında kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmekte, öğrenciler tarafından oluşturulan öğrenci kulüpleri de kendi alanlarıyla ilgili etkinlikler gerçekleştirmektedir. Ayrıca üniversite, her türlü spor etkinliğinin hemen hemen gerçekleştirilebileceği spor tesislerine de sahiptir.

Hitit Üniversitesi, 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı yasayla, Çorum’da kurulmuş devlet üniversitesidir. Kurucu rektörü Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç olup şu andaki rektörü Prof. Dr. Reha Metin ALKAN’dır. Üniversite, önceden Gazi Üniversitesine bağlı iken ayrılarak yeni bir üniversite kurulmasıyla meydana gelmiştir. Hitit Üniversitesinin mevcut 6 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 5 Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Eğitim dili Türkçe olan üniversitede 446 akademik personel, 298 idari personel ve 11, 111 öğrenci ile akademik çalışmalar yürütülmektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Üniversite Yönetimi[/mantra-button-color]

Rektör: Prof. Dr. Reha Metin ALKAN
Rektör Yardımcısı: Prof. Dr. Osman EĞRİ

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Akademik Birimler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Üniversite bünyesinde yer alan 5 fakültede 5788 öğrenci lisans eğitimi almaktadır.
Fen-Edebiyat Fakültesi: Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Kimya, Tarih, Fizik, Arkeoloji, Antropoloji, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Matematik, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri ve Hititoloji.
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi: İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi.
İlahiyat Fakültesi: Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları.
Mühendislik Fakültesi: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, ve Elektrik Elektronik Mühendisliği. Daha önceleri Gazi Üniversitesi bünyesi altında Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği alanında eğitim vermekte olan Mühendislik Fakültesi 2006 yılından sonra Hitit Üniversitesi adıyla öğrencilerini almaya başlamış olup 2010 yılında ilk mezunlarını vermiştir. http://www.mf.hitit.edu.tr/
Tıp Fakültesi: Temel Tıp Bilimleri, Dahili Tıp Bilimleri, Cerrahi Tıp Bilimleri. Üniversitenin kuruluşunda var olan, henüz kuruluşunu tamamlayamayan Tıp Fakültesi öğrencileri öğrenimlerine Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam etmektedirler.
Veterinerlik Fakültesi: Bu Fakülte, Hitit Üniversitesi’nin kuruluş yasasında (17 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanunun 1 inci maddesi ve 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununun Ek 66 ncı maddesi) olup, henüz faaliyete geçmemiştir.
Yüksekokullar
Üniversite bünyesinde yer alan 2 yüksekokulda 467 öğrenci önlisans eğitimi almaktadır.
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu: Rekreasyon, Spor Yöneticiiğli, Antrenörlük.
Sağlık Yüksekokulu: Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmetler.
Meslek Yüksekokulları
Üniversite bünyesinde yer alan 5 meslek yüksekokulunda 4435 öğrenci önlisans eğitimi almaktadır.
Çorum Meslek Yüksekokulu: Otomotiv Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Yapı Denetimi, Mobilya Dekorasyon, Tekstil Teknolojisi, Harita ve Kadastro, Makine, Bilgisayar Programcılığı, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Geleneksel El Sanatları, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Elektirik Enerjisi Üretimi İletimi ve Dağıtımı, Emlak ve Emlak Yönetimi, Pazarlama, Mekatronik, Elektrik, Elektrik Teknolojisi.
İskilip Meslek Yüksekokulu: Geleneksel El Sanatları, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon.
Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu: Elektronik Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Harita ve Kadastro, İşçi Sağlığı ve Güvenliği, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Pazarlama.
Sungurlu Meslek Yüksekokulu: İşletme Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı, Harita ve Kadastro, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Çocuk Gelişimi, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama.
Alaca Meslek Yüksekokulu: Elektronik Haberleşme, Teknoloji, Gıda Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi.
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Anestezi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, İlk ve Acil Yardım.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Üniversite bünyesinde yer alan 3 enstitüde 421 öğrenci lisansüstü ve doktora eğitimi almaktadır.
Fen Bilimleri Enstitüsü: Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Kimya, Biyoloji yüksek lisans, Makine Mühendisliği doktora programları.
Sağlık Bilimler Enstitüsü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluş aşamasında olup henüz faaliyete geçmemiştir.
Sosyal Bilimler Enstitüsü: İşletme, İktisat, Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları yüksek lisans programı, Temel İslam Bilimleri doktara, Felsefe ve Din Bilimleri doktora programları.
Araştırma ve Uygulama Merkezleri
Hitit Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi
Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi, 13.10.2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla kurulmuştur. Hitit Üniversitesi’nin Hitit devletinin doğduğu topraklar üzerinde kurmuş olduğu Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hitit kültürü ve arkeolojisinin gelişmesinde ve layık olduğu konuma gelmesinde gerekli olan tüm çabaları gösterecek ve zaman içinde Hititler ve Hitit uygarlığı konusunda bir bir çekim gücü olacak ve danışmanlık merkezi konumuna gelmesi amaçlanmaktadır.
Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
Hitit Üniversitesinde örgün önlisans, lisans ve lisansüstü programları dışında verilecek her türlü eğitim programları düzenlemek ve bu şekilde üniversitenin, kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlar ile olan işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. HİTİTSEM amaçları doğrultusunda, kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluş ve kişilere, ihtiyaç duydukları alanlarda, ulusal ve uluslararası düzeyde, eğitim programları, kurslar, seminerler, konferanslar düzenler, bu faaliyetlerin koordinasyonun sağlar ve bu alandaki üniversite olanaklarının tanıtımını yapar.
Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi
2003 yılında Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Merkezi’nin Çorum’a bir şubesi olarak açıldı.2006 yılında Çorum’da Hitit Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte, Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Merkezi Çorum Şubesi de resmen kapanmış oldu.30 Nisan 2008 tarihinde Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Velî Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yönetmeliği Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.
Karadeniz Arkeolojisini Araştırma, Uygulama ve Araştırma Merkezi
Merkez Karadeniz Bölgesinde yerleşmiş medeniyetlerin tarihi, arkeolojik ve etnografik ve kültürel değerlerinin araştırılması, belgelenmesi, korunması, onarılması ve tüm Karadeniz kıyılarındaki ilişkilerin yorumlanmasına yönelik bilimsel çalışma ve araştırmalara destek vermek; kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyerek, bölgenin kültürel ve sanatsal anlamda gelişmesine katkıda bulunmak; bölgenin zengin arkeolojik, sanatsal, tarihi, etnografik ve kültürel değerlerini ulusal ve uluslararası çevrede bilinmesini ve tanınmasını sağlayarak bu konuda toplumsal bilincin oluşmasını sağlamak;Anadolu uygarlıkları konusunda, Türkiye’nin ulusal kültür politikalarının oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 18 Temmuz 2012 tarihinde kurulmuştur.
Bilimsel Teknik Araştırma ve Uygulama Merkezi
Merkez 17 Ekim 2011 tarihinde kurulmuştur. Kurulma amacı şöyledir: üniversite bünyesinde temel bilimler ve mühendislik alanlarındaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini, merkezi bir organizasyon çerçevesinde düzenlemek; araştırma, geliştirme ve uygulama için gerekli altyapıyı hazırlamak, araç-gereç ve cihazların teminini sağlamak, bunları bölgedeki kurum ve kuruluşların hizmetine sunmak; üniversitenin bilimsel faaliyetlerini nitelik ve nicelik yönünden artirmak; endüstrinin ve diger kurum ve kuruluslarin ihtiyaç duydugu konularda danışmanlik hizmetleri, araştırma ve uygulamalar gerçekleştirmek; sanayi kuruluşları ve üniversiteler ile disiplinler arası ortak bilimsel ve teknolojik projeler yapılmasını sağlamak; kamu ve özel sektör kurumlarının talep ettikleri analiz, test ve ölçümleri yapmak, gerektiğinde raporlarını hazırlamak ve yorumlarını yapmak; merkezin çalışma alanına giren konularda konferans, kurs, seminer, sempozyum, kongre gibi ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılar düzenlemek ve/veya desteklemek; yurtiçindeki ve yurtdışındaki ilgili kamu ve özel araştırma kuruluşları ve merkezleri ile işbirliği yapmak, bilgi alışverişinde bulunmak, ileri teknoloji projeleri için finans kaynakları teminine çalışmak; bilim ve teknoloji alanında Araştırma ve Geliştirme (AR–GE) çalışmaları yaparak, ilgili kurum ve kuruluşlara sunmak ve araştırmalar sırasında bilimsel ve teknolojik alanda yeniliklerin/icatlarin patentlerini almak ve telif haklarını mevcut kanuni düzenlemeler çerçevesinde korumak.[kaynak belirtilmeli]
Kütüphane

7 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanun ile Üniversitenin kurulmasından sonra, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 9 Ağustos 2007 tarihinden itibaren Hitit Üniversitesi Merkez Kütüphanesi çalışmalarına başlamıştır.
Hitit Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kitaplık, Okuyucu, Dinlenme ve Çay Salonlarından oluşan 800 m2’lik fiziki kullanım alanı ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanede personel ve kullanıcı hizmetleri için internet bağlantılı 20 adet Bilgisayar, 1 adet Fotokopi Makinası ve basılı kaynakları bilgisayar ortamına aktaran, çözünürlülüğü yüksek, kapsamlı bir tarayıcı hizmete sunulmuştur.
Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na bağlı beş birim kütüphanesi mevcut olup ; İlahiyat Fakültesi ‘nde 21038 adet, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 2200 adet, Mühendislik Fakültesi’nde 1313 adet, Meslek Yüksekokulu’nda 3316 adet ve Sağlık Yüksekokulu’nda 1615 adet yayın olmak üzere, toplamda Hitit Üniversitesi Kütüphaneleri 56502 adet yayınla hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunan kitaplar, LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre açık raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.
http://www.kutuphane.hitit.edu.tr/

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Hitit Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Hitit Üniversitesi, Çepni Mahallesi Fen Lisesi Caddesi No:56 – ÇORUM

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Hitit Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.hitit.edu.tr/
E-posta: rektorluk@hitit.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Hitit Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 364 219 19 19

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Hitit Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir