İzmir Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

İzmir Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile İzmir Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İzmir Üniversitesi[/mantra-button-color]

İzmir Üniversitesi; öğrencilerin bilimsel ve hür düşünceye sahip, insani ve kültürel değerlere saygılı, vizyonu ve ufku geniş bireyler olarak yetiştirilmesini hedef edinmiştir.

İzmir Üniversitesi, şehir içinde ulaşıma elverişli bir bölgede konumlanmıştır. Yerleşkenin bulunduğu yerde, öğrencilerin kolaylıkla kiralama yoluyla barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanında devlet yahut özel yurt alternatifleri de mevcuttur. Ayrıca üniversite binasında yiyecek-içecek hizmetleri, öğrencilerin ve personelin ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde yer almaları, yeni arkadaş ortamları oluşturmaları, bireysel ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla, idari/akademik danışmanların desteği ile üniversite bünyesinde öğrenci kulüpleri kurulmuştur. Bu kulüpler yıllık plan dâhilinde çeşitli gösteriler, söyleşiler ve konserler düzenleyerek hem üniversitenin kurumsal kimliğinin ön plana çıkmasında hem de kamuoyunca tanınmada ve benimsenmede aktif rol üstlenirler.

İzmir Üniversitesi, İzmir’in 6. üniversitesidir. Üniversite 2007 yılında Doğanata Grubu’nun önderliğinde Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı (DEKVA) tarafından kurulmuş olup 2008-2009 öğretim yılında eğitim-öğretim hizmeti vermeye başlamıştır.
Üniversitenin binası, Üçkuyular mevkiinde bulunmaktadır. Binanın merkezi bir konumda bulunması sebebiyle metro, deniz ve karayolu ile ulaşım kolaydır.
YÖK tarafından başvurusu tamamlanmış ve açık olan bölümler: Fen – Edebiyat Fakültesi (Matematik Bilgisayar Bilimleri Bölümü), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Uluslararası İlişkiler Bölümü ve İşletme Bölümü), Mühendislik Fakültesi (Bilgisayar Mühendislği Bölümü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü), Hukuk Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu (Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü, Elektronik Haberleşme Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü) dur.
Üniversitenin dört yıllık lisans bölümlerinde hazırlık eğitimi zorunludur.Hazırlık sınıfından muaf olmak için üniversitenin kendi yapacağı yeterlilik sınavından muaf olmak ya da TOEFL (Test of English as a Foreign Language), IELTS (International English Language Testing System), CAE (Certificate in Advanced English), CPE (Certificate of Proficiency in English), FCE (First Certificate in English), KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) gibi resmi kurumlarca yapılan sınavlardan gereken başarı şartlarını sağlamak gerekir.

Üniversiteye bağlı bölümler

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi[/mantra-button-color]

İşletme Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Uluslararası Ticaret ve Finans
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Matematik ve Bilgisayar Bölümü
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
İngilizce Öğretmenliği Bölümü
Psikoloji
Türk Dili ve Edebiyatı
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (İng.)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü (İng.)
Yazılım Mühendisliği (İng.)
Endüstri Mühendisliği (İng.)
Mimarlık Fakültesi
Mimarlık
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü
Hukuk Fakültesi
Tıp Fakültesi
3 Temmuz 2011 tarih ve 2011/2018 numaralı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk öğrencilerini 2012-2013 akademik yılında kabul edecek
Meslek Yüksek Okulu
Bilgisayar Programcılığı Bölümü
Elektronik ve Haberleşme Teknolojileri Bölümü
Ağırlama Hizmetleri(Turizm) Bölümü
Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı
Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı
Çocuk Gelişimi
Sağlık Yüksek Okulu
Hemşirelik Bölümü
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Yabancı Diller Yüksek Okulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İzmir Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
İzmir Üniversitesi, Gürsel Aksel Bulvarı 35350 No:14 Üçkuyular – İZMİR

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İzmir Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.izmir.edu.tr/tr/
E-posta: bilgi@izmir.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İzmir Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 232 246 49 49

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

İzmir Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir