Kastamonu Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Kastamonu Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Kastamonu Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kastamonu Üniversitesi[/mantra-button-color]

Üniversitemiz, elde edeceği bilimsel verileri dünyanın bilimsel anlayışıyla karşılaştırıp, evrensel çağdaşlık ve uygarlık ölçütlerini kendi ulusal değerleriyle kaynaştırarak, gönençli bir toplum olmanın alt yapısına katkıda bulunmak amacındadır.

Üniversitemizde toplam 9.733 öğrenci öğrenim görmekte olup, 351 Akademik, 292 idari personel görev yapmaktadır. Üniversitemizin ana kampüsü, Daday Yolu 3. km’de bulunan 237 hektarlık alanda kurulu “Kuzeykent Kampüsü”dür. Kampüs içerisinde 3 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitü, 1 Konferans Salonu, 1 Kapalı Spor Salonu, 1 Kondisyon Salonu, 6 Laboratuvar ve Atölye, 2 Sosyal Tesis ve açık spor sahaları hali hazırda bulunmakta olup, Eğitim Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulu binalarının yapımı devam etmektedir. Kurumsal ve toplumsal sorumluluklarının en başına “uluslararası düzeyde insan gücü” yetiştirmeyi koyan, geçmişin deneyimini, bugünün gerçeğini, yarının gereğini göz önünde bulunduran, eğitim sürecinde etkin öğrenmeyi, yetkin uygulamayı egemen kılan, öğrenciyi varlığının gerekçesi sayıp, öğrenci odaklı eğitim yapma hedefinde olan yeni nesil bir üniversite olma yolunda hızla ilerleyen bir eğitim yuvasıdır.

Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu, Türkiye’de yer alan, 2006 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kastamonu Üniversitesi bugün 8 Fakülte,2 Enstitü , 4 Yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 35 bölüm ve 2 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. Yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan tarihi binalarda halen eğitim yapılmaktadır.
Kastamonu Üniversitesi, 13.859 lisans ve 1643 lisansüstü öğrenci ve 748 öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir.
Üniversitenin özgörevi, öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun ve insanlığın toplumsal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmak, bilgiyi üretmek, uygulamak, yaymak ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmek, temel ilkeleri ise bilimsel yaklaşım, akademik özgürlük, disiplinlerarası yaklaşım, yaşam boyu eğitim, nitelikli insan yetiştirme, öğrenciye destek, toplumla iletişim ve katılımcı yönetimdir.

Geçmiş

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kuruluş[/mantra-button-color]

Kastamonu Üniversitesi; 17 Mart 2006 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla 5467 sayılı yasayla kurulmuştur. Kastamonu’da bulunan fakülte ve yüksekokullar Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden ayrılararak Kastamonu Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır ve üniversite 2006-2007 öğretim yılında öğretim ve araştırma çalışmalarına başlamıştır.
İlk yıllar
Kastamonu Üniversitesinin kurucu rektörlük görevini Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç yürütmüştür. 2007-2008 Eğitim Öğretim döneminde Tıp Fakültesi Hacettepe Üniversitesine bağlı olan Kastamonu Tıp Fakültesi olarak eğitimi sürdürmektedir, 2014-2015 öğretim yılından sonra fakültenin Kastamonu Üniversitesine bağlanması öngörülmektedie. Üniversitelerarası kurula Erasmus başvurusu, Kasım 2007’de yapılmış ve 2008 yılında bu başvuru onaylanmış ve Üniversite birliğe katılmıştır. 2009 güz döneminde yurtdışı üniversiteleriyle ilk öğrenci değişimleri yapılmıştır. 2009 yılında yurtiçi üniversiteleriyle Farabi değişim birliğine katılmıştır.
Son dönem
Kastamonu Üniversitesinin şuandaki rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’dır. Üniversitede toplam 25.691 öğrenci öğrenim görmekte olup, 748 Akademik Çalışan ve 159 Yönetimsel Çalışan görev yapmaktadır. Yerleşke yapılaşma ve ormanlaştırma çalışmaları hızla sürmekte olan Kastamonu Üniversitesi, şu anda 8 Fakülte, 4 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 2 Enstitü ile eğitim-öğretim çalışmalarına devam etmektedir.
Üniversite Kurulunun kararı, Yüksek Öğretim Kurulunun onaylamasıyla; İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Abana, Araç, Bozkurt, Cide, İnebolu, Taşköprü ve Tosya ilçelerine Meslek Yüksekokulu açılması çalışmaları sürdürülmektedir. Bu birimlerden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu, Kastamonu Meslek Yüksekokulu, İnebolu Meslek Yüksekokulu, Tosya Meslek Yüksekokulu; yapıları, öğretim görevlileri, tüm çalışmaları tamamlanarak eğitim-öğretime başlamıştır.
Yerleşke

Kastamonu Üniversitesi Yerleşke Yapıları, 1847
Üniversitenin ana yerleşkesi, Daday Yolu 3. kilometre’de bulunan “Kuzeykent Yerleşkesi”dir. Yerleşke içerisinde 1 Meslek Yüksekokulu yapısı, Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu, 10 Laboratuar ve Atölyeler, Araştırma Merkezleri, Sosyal Tesisler, Kapalı/Açık Spor Alanları, Yeni Yurt Yapıları ve daha önce yurt olarak kullanılan daha sonra Rektörlük Yönetim Birimlerine verilen 2 yapı bulunmaktadır. Yerleşke alanı yaklaşık 800 dönüm’dür, Ayrıca Kastamonu Valiliği ve Belediye Başkanlığınca ortaklaşan yürütülen çalışmalar sonucunda yerleşke alanının 2800 dönüme çıkarılması planlanmış ve bu konuyla ilgili çalışmalarda sonuç aşamasına gelinmiştir. Ayrıca bütün fakülteleri Kuzeykent Yerleşkesi’nde toplama çalışmaları devam etmektedir. Proje çizimleri 2009 yılında bitirilip yapı çalışmalarına başlanmıştır.
Yerleşkede yurtlar, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler vardır. Yerleşkede ayrıca, çeşitli spor etkinliklerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları gibi yapılar bulunmaktadır. Yerleşke dışında yazın tırmanma ve dağcılık sporunun, kışın ise kayak etkinliklerinin yapılabileceği yapılar bulunmaktadır.
Yurtlar
KASÜ yerleşkesi içinde toplam 10 yurt, 2 konukevi bulunmaktadır. Yurtların bulunduğu bölgede spor alanları, spor salonları, futbol, basketbol sahaları, topluluklar barakası ve tenis kortları bulunmaktadır. Bundan başka yerleşkede alışveriş merkezi ve banka şubeleri ile internet erişimi bulunmaktadır. Yurtlarla kent merkezi arasında ulaşım, 07:00 – 24:00 saatleri arasında dolmuş ve belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Ayrıca belli saatlerde yurtlardan bölümlere dönüşümlü servis yapılması planlanmaktadır.
Yurtlara, ailesi Kastamonu dışında yaşayan öğrenciler başvurabilir. Yurtlarda kalan öğrencilerin en geç 23:30’da yerleşkede olmaları gerekir. Yurtlara son giriş saati 24:00’dır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Spor olanakları[/mantra-button-color]

Çok çeşitli spor olanaklarının bulunduğu üniversitede öğrenciler spor etkinliklerine değişik düzeylerde katılabilirler. Etkin sporcular ya da ilgilendikleri spor dallarında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, danışman desteğiyle, çalıştırıcı gözetiminde çalışabilirler. Ayrıca, her öğrenci spor etkinliklerine bireysel olarak katılabilir.
Tarihi Rektörlük Binası
Tarihi yapının 1885 yılında yapımı bitmiş ve Türkiye’nin en eski üçüncü lisesi olan Kastamonu Lisesi olarak uzun yıllar eğitim öğretime devam etmiştir. Cumhuriyet döneminin en saygın eğitim kurumlarından olan Kastamonu Lisesi’ne 1927 yılında 65 okul numarasıyla yazar Rıfat Ilgaz kayıt oldu ve eğitimini burada tamamladı. Ünlü yapıtı Hababam Sınıfını okulda yaşadıklarını ve okul arkadaşlarını harmanlayarak yazdı. Tarihi bina günümüzde Kastamonu Üniversitesi tarafından restore edilerek rektörlük binası olarak kullanılmaktadır.
Simge

Kastamonu Üniversitesi simgesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasında bulunan, aynı şekilde Kastamonu ilini temsil eden K harfi bulunur. İmzada bulunan K harfi kurumun Atatürk ilkelerinden ve Atatürk gençliğinden aldığı gücünü temsil eder. Simgedeki renkler kırmızı, siyah ve beyazdır. Simgedeki merkezde yoğunlaşan ve yayılan yarım daire Kastamonu Üniversitesinin bilgi ve bilim üreten ve yayan bir kurum olmasını temsil eder.
Akademik yıl

Kastamonu Üniversitesin’de akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. Akademik yılın birinci dönemi genellikle eylül ayının son haftasında başlamakta ve ocak ayının ortasında tamamlanmaktadır. İkinci dönem, şubat ayının ortasında başlamakta ve haziran ayının ortasında sona ermektedir. Üniversitede dönem derslerini içeren yaz okulu ve uluslararası öğrencilere yönelik dersler içeren Uluslararası Yaz Okulu da bulunmaktadır.
Öğrenci toplulukları

Yerleşkede kültürel ve toplumsal alanlarda projeler üreten 46 öğrenci topluluğu vardır. Öğrenci toplulukları her yıl konserler, sergiler, gösteriler, film gösterimleri, festivaller, şenlikler, kültür haftaları ile konferans, sempozyum, kongre, seminer, panel ve gezileri içeren Arkeoloji Haftası, Çağrı Haftası, Sinema Günleri, Toplam Kalite Yönetimi Seminerleri, Role Playing Oyunları Turnuvası, Uluslararası Bahar Şenliği, Uluslararası Çağdaş Dans Festivali, Uluslararası Klasik Gitar Festivali, Bilim Kurgu ve Fantezi Şenliği, Dünya Uzay Partisi-Yuri Gecesi, Robot Günleri, Tiyatro Şenliği, Rock Şenliği gibi etkinlikler düzenler.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Akademik Birimler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
Orman Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
Yüksekokullar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Cide Uygulama Oteli
Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu
Sivil Havacılık Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları
Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu
Araç Meslek Yüksekokulu
Bozkurt Meslek Yüksekokulu
Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu
Devrekani Meslek Yüksekokulu
İhsangazi Meslek Yüksekokulu
İnebolu Meslek Yüksekokulu
Kastamonu Meslek Yüksekokulu
Küre Meslek Yüksekokulu
Taşköprü Meslek Yüksekokulu
Tosya Meslek Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kastamonu Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Kuzeykent Mahallesi Orgeneral Atilla Ateş Paşa Caddesi No:15 Kastamonu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kastamonu Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.kastamonu.edu.tr
E-posta: bim@kastamonu.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kastamonu Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

366 215 09 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Kastamonu Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir