Kırklareli Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Kırklareli Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Kırklareli Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kırklareli Üniversitesi[/mantra-button-color]

Kırklareli Üniversitesi, gelişmeleri izlemeye, anlamaya ve yorumlamaya paralel olarak evrensel bakış açısına sahip olmayı önemli bir ilke olarak benimsemiştir. Bilimsel araştırma, uygulama ve öğretim ortamının oluşturulması en büyük hedefidir.

Teknik Eğitim Fakültesi, üniversitemiz kurulduğunda Trakya Üniversitesi’nden devralmış olduğumuz fakültemizdir. Diğer üç fakültemiz üniversitemiz kurulduktan sonra açılmış olup -Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi dışındaki iki fakültemiz- 2009-2010 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir. İl merkezinde bulunan Lisans Eğitimi veren Sağlık Yüksekokulu ile Ön lisans eğitimi veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Babaeski İlçesinde bulunan Babaeski Meslek Yüksekokulu, Lüleburgaz İlçesi’nde bulunan Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu, Pınarhisar İlçesi’nde bulunan Pınarhisar Meslek Yüksekokulu ve Vize İlçesi’nde bulunan Vize Meslek Yüksekokulu eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Belirtilen fakülte ve meslek yüksekokullarında toplam 10000 öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitemiz 100 öğretim üyesi, 150 öğretim elemanı, 250 idari personel ile hizmet vermektedir.

Kırklareli Üniversitesi 5662 Sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Kırklareli ilinde bulunmaktadır.
29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı Kanunla kurulan Kırklareli Üniversitesi, yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi ile Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanan Teknik Eğitim Fakültesi ile Sağlık Yüksekokulu ile yedi Meslek Yüksekokulundan ve lisansüstü eğitim için yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşmaktadır. Kırklareli Üniversitesi ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 1315 akademik ve idari personel kadrosu da ihdas edilmiştir.
2007 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun 34 ve 78. sayfalarında kontenjanları gösterilen Kırklareli Üniversitesi’ne toplam 2.355 öğrenci alınmıştır. Böylece Kırklareli Üniversitesi ilk kayıtlarını yaparak öğrencilerine kavuşmuştur.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü

Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü
2007 yılında kurulan Kırklareli Üniversitesinin mevcut 4 fakültesi bulunmaktadır.
Fen-Edebiyat Fakültesi
2009-2010 akademik yılında faaliyete geçmiştir. Fakülte Kırklareli Üniversitesi’nin Kavaklı Kampüsü bulunmaktadır. 6 Bölümde eğitim vermektedir.
Felsefe
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
Fizik
Kimya
Matematik

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi[/mantra-button-color]

Kırklareli Üniversitesi kuruluş tarihi ile aynı olarak 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla kurulmuştur. Fakülte üniversitenin Kavaklı kampüsünde hizmet vermektedir. 4 bölümde eğitim verilmektedir.
İktisat (I ve II. Öğretim)
İşletme (I ve II. Öğretim)
Kamu Yönetimi (I. Öğretim)
ÇEKO (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) (I ve II. Öğretim)
Mühendislik Fakültesi
2009 yılında yapılan düzenlemeler sonucu Teknik Eğitim Fakültesinin Kapatılması ve yerine mühendislik ağırlıklı Mühendislik Fakültesi kurulması sonucu faaliyete geçmiştir. Elektrik – Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümlerine ilk öğrencilerini 2011-2012 yılı – öğretim yılında alacaktır. İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği, 2012 – ÖSYS Ek Yerleştirmede açılan programlardır.
Elektrik – Elektronik Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Gıda Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Turizm Fakültesi
Turizm İşletmeciliği

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Henüz faaliyete geçmemiştir.
Sosyal Bilimler Enstitüsü
2010-1011 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren Felsefe ve Tarih Ana Bilim Dallarında yüksek lisans eğitimi vermeye başlamıştır.
Yüksekokullar

Sağlık Yüksekokulu
Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu arasında yapılan 10 Eylül 1992 tarihli protokol uyarınca, Kırklareli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adı altında Sağlık Teknikerliği programına öğrenci alarak 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında açılmıştır. 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılında ise Hemşirelik Önlisans Programı açılmıştır. Yüksekokul 1997-1998 Eğitim Öğretim yılında Lisans düzeyinde Hemşirelik ve Sağlık memuruluğu bölümlerine öğrenci almaya başlamış olup, bu tarihten itibaren Önlisans Programlarına öğrenci kabul edilmemiştir. Hemşirelik Bölümü olarak 2005-2006 Eğitim Öğretim yılından itibaren tek bölüm olarak eğitime devam edilmektedir.
Meslek Yüksekokulları

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Yükseköğretim kurulu başkanlığının 24.04.2006 tarih ve 008822 sayılı yazısına istinaden Kırklareli Meslek Yüksekokulu kapatılarak yerine teknik programları bünyesinde bulunduran “Kırklareli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu” ve iktisadi ve idari programları bünyesinde bulunduran “Kırklareli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu” Trakya Üniversitesi Rektörlüğünün teklifi ile 26.05.2006 tarihinde açılmıştır. Halen iki okul da Eğitim Öğretim faaliyetlerini aynı binada sürdürmektedir.Gündüz eğitiminde, İmşaat, Halıcılık ve Destinatörlüğü ile (Süt Ve Ürünleri 2000-2001 öğretim yılında kapatıldı.) Gıda Teknolojisi ve Maden(öğrenci almıyor) olmak üzere toplam 4 akademik program mevcuttur.Gece eğitiminde; 3802 Sayılı Yasa ile (METEB) 2002-2003 Öğretim Yılında Yüksekokulda Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Tekstil, Makine, Kaynak Teknolojisi (2003-2004 Öğretim yılında kapatıldı) , Mobilya ve Dekorasyon olmak üzere toplam 7 akademik program açılarak eğitimine devam etmektedir.
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Programlar bünyesinde;İşletme Bölümü,Muhasebe Bölümü,Maliye Bölümü,Dış Ticaret,bulunmaktadır. 2007–2008 eğitim ve öğretim yılında 653 öğrenci mevcudu olup, 8’i akademik toplam 13 personeli mevcuttur.7187 m2 arsa üzerinde 5000 m2 kapalı alana sahip kampüsü Kırklareli merkezinde Dereköy yolu 2.km.de bulunmaktadır.
Lüleburgaz Kepirtepe Meslek Yüksekokulu
Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu, Kırklareli Üniversitesinin öğrenci sayısı bakımından en büyük meslek yüksekokuludur.
Bünyesindeki programlar aşağıdaki gibidir.
Elektrik Programı (1. ve 2. Öğretim),
Kimya Teknolojisi Programı (1. ve 2. Öğretim),
Tekstil Teknolojisi Programı (1. ve 2. Öğretim),
Bilgisayar Programcılığı Programı (1. ve 2. Öğretim),
Grafik Tasarım Programı (1. ve 2. Öğretim),
Otomotiv Teknolojisi Programı (1. ve 2. Öğretim),
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı (1. ve 2. Öğretim),
Pazarlama Programı (1. ve 2. öğretim),
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı (1. ve 2. Öğretim),
İnsan Kaynakları Programı (1. Öğretim).
Lüleburgaz Meslek Yüksekokulunun eğitim faaliyetleri Kırklareli İli Lüleburgaz İlçesi Kepirtepe Mevkiindeki 4.500 m2 ve 6.100 m2 olmak üzere toplam 10.600 m2 kapalı alanı bulunan iki hizmet binasında sürdürülmektedir.
Öğrencilere sunulan kantin ve yemek hizmetleri hizmet binası içerisinde yer alan yemekhane ve kantinde verilmektir. Fakat Belediye Başkanlığının hibe olarak yaptığı 1.125 m2 kapalı alana sahip içinde yemekhane, kantin ve iki amfi bulunan sosyal tesis binası da 2012-2013 öğretim yılı başında faaliyete geçecektir.
Lüleburgaz MYO şehir merkezine yaklaşık 5 km. mesafede bulunduğundan ulaşım minibüs kooperatifi aracılığı ile düzenli olarak sağlanmaktadır.
Lüleburgaz Meslek Yüksekokulueski hizmet binası (A Blok) 2001-2002 öğretim yılı itibari ile yeni hizmet binası (B Blok) 2010-2011 öğretim yılı itibari ile hizmete girmiştir.
Lüleburgaz Meslek Yüksekokulunun resmi web sitesi: luleburgazmyo.kirklareli.edu.tr
Babaeski Meslek Yüksekokulu
Babaeski Meslek Yüksekokulu 100 dönüm arazi üzerinde Babaeski-Edirne karayolu Taşköprü Köyü Mevkii’nde kurulmuştur. Toplam 5000 m2 kapalı alanı olan 3 katlı bina, 2005-2006 akademik yılında beri eğitim vermektedir. Okulda 2009-2010 öğretim yılında 932 öğrenci bulunmaktadır.
Bankacılık ve Sigortacılık
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
Dış Ticaret
İşletme Yönetimi
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu
Ana madde: Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

Pınarhisar Meslek Yüksekokulu
2003 yılında Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. 9 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasayla Kırklareli Üniversitesi’ne bağlanmış, 22 Şubat 2009 tarihinde ise şuanki yeni binasının açılışı yapılmış ve okul bu binada eğitim öğretime devam etmiştir.
Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu bünyesinde Teknik Programlar ve Turizm Programları olmak üzere iki program bulunmaktadır.
Teknik Programlar
Elektrik Programı,(Bölüm açılış: 2003)
Bilgisayar Programcılığı Programı,(Bölüm açılış: 2003)
Bilgi Yönetimi Programı,(Bölüm açılış: 2009)
Turizm Programları
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Bölüm Açılış: 2006)
İkram Hizmetleri Programı, (Bölüm açılış: 2009)
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı (Bölüm açılış: 2009)
Vize Meslek Yüksekokulu
1997 yılında halk evi olarak insa edilmiş olan Eski Hükümet Konağı binasında hizmete girmiştir, 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında yeni binasına taşınmıştır 29 Mayıs 2007 tarihinde Kırklareli Üniversitesine bağlanmıştır.
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
Bankacılık ve Sigortacılık
Emlak Yönetimi
Pazarlama
Üniversite Logosu

Kırklareli Üniversitesi Logosu ve Macau bayrağı
Kırklareli Üniversitesi kurulduktan sonra üniversiteyi ve Kırklareli’ni yansıtan bir logo için yarışma düzenlendi.İlk yarışmada birinci olan logo Kırklareli halkı tarafında beğenilmeyince ikinci bir yarışma düzenlendi. 6 Mayıs 2009 tarihinde tanıtılan yeni logonun Çin’deki özel bir yönetim bölgesi Makao bayrağı ile birbirinin aynısı olduğu ortaya çıktı. Üniversite yönetimi ciddi biçimde eleştiri aldı. Bu eleştiriler üzerine üniversite yönetimi 26/10/2009 tarihli ve 2009/56465 sayılı başvurusu ile söz konusu logoyu 1’den 45’e kadar tüm marka sınıflarında tescil ettirdi. Logo halen üniversitenin simgesi olarak kullanılmaktadır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kırklareli Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi A Blok Kırklareli

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kırklareli Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.kirklareli.edu.tr/
E-posta: basin@kirklareli.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kırklareli Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

288 212 96 70

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Kırklareli Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir