Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi[/mantra-button-color]

Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, farklı dallarda sanatçı yetiştirilmesi, sanatın ve endüstrinin üst düzey kadrolarının oluşturulması ve gelecek kuşaklara kendi meslek alanlarında yetkili ve bilgili elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Üniversite Kütüphanesi bünyesinde bulunan yaklaşık 45000 eser; üniversite öğrencilerine, akademik ve idari personele ve diğer araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Tıbbi tahlil laboratuvarında; kan, idrar, biokimya ve sedimantasyon tetikleri yapılmak suretiyle doktorlarımızın teşhis ve tedavilerine yardımcı olunmaktadır. Bu uygulama ile diğer sağlık kuruluşlarına hasta sevki önemli ölçüde azaltılmış böylece hem işgücü kaybı önlenmiş hem de tasarruf sağlanmıştır. Üniversitedeki akademik ve araştırma faaliyetlerine yönelik yani eğitim, bilimsel araştırma, teknik gelişme, teknoloji transferi, bilimsel, teknik ve kültürel bilginin yayılması amacı ile yapılan her türlü faaliyetlerde eğitim ve araştırma hizmetlerine teknik destek sunmak Bilgi İşlem Daire Başkanlığının eğitim ve araştırma hizmetleri içerisindedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Tarihçe[/mantra-button-color]

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci, ressam, mimar Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de 8 eğitmen ve 20 öğrencisi ile öğretime başladı.
Kuruluşundaki eğitim kadrosu, Müdür-i Umumi Osman Hamdi Bey; Dahili müdür ve heykel öğretmeni Oskan Efendi; Fenn-i Mimari öğretmeni Alexandre Vallaury; Yağlıboya resim öğretmeni Salvatore Valeri; Karakalem resim öğretmeni Warnia-Zarzecki; Tarih ve tarih-i sanat öğretmeni Aristoklis Efendi; Ulum-u riyaziye (Fen Bilgisi) öğretmeni Kaymakam Hasan Fuat Bey; Teşrih (Anatomi) öğretmeni Kolağası Yusuf Rami Efendi’den oluşmaktaydı. Bu kadroya, 1892 yılında Hakkaklık (Gravür) öğretmeni olarak Monsieur Napier de katıldı.
Türkiye’de ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece Türkiye’de akademi unvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu.
Güzel Sanatlar Akademisi, 1969’da 1972 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu’nun kabul edilmesiyle birlikte bilimsel özerkliğe kavuştu.
Kurum, 4 Kasım 1981’de kabul edilen 2547 sayılı Kanun ve 20 Temmuz 1982’de çıkarılan 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını aldı.
Üniversite yönetimi 2003 Aralık ayında aldığı kararla adını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştirmiştir. 1959 yılından beri üniversitede eğitim dönemi 4 yıldır…
Ortak kuruluşlar

Nusretiye Sarayı
Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul
Tophane-i Amire Kültür Merkezi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24. 34427 – Fındıklı – İSTANBUL

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.msgsu.edu.tr
E-posta: ogrdai@msgsu.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 212 252 16 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir