Muş Alparslan Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Muş Alparslan Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Muş Alparslan Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Muş Alparslan Üniversitesi[/mantra-button-color]

Öğrencilerin kaliteli eğitim almalarına imkan sağlayarak, çarşıdan soyutlanmış kampüs üniversitesi yerine, çarşıyla iç içe halkın üniversitesi olma hedefinin gereği olarak, şehrin sosyokültürel ve ekonomik hayatında lokomotif görevini üstlenmektedir.

Türkiye ve dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yerini almak, toplumun tüm kesimleri ile bütünleşerek ülkenin ve yörenin bilim, teknoloji ve kültür hayatına katkıda bulunmak ve üniversite-toplum işbirliğini güçlendirmek, evrensel değerlere sahip, küreselleşen dünya koşullarına uygun, gelişmiş ve modern işletme teknik ve yöntemlerini uygulayan çağdaş bir üniversite olma yolunda hızla ilerlemektedir. Muş Alparslan Üniversitesi, 139 üniversite içinde, 40-50 yıllık köklü üniversiteler ile birlikte en geniş anlamda Erasmus programına kabul edildi. Öğrenci Kulüp ve Toplulukları Sayısı 20’dir. Ayrıca birimlerde bilgisayar laboratuvarları bilgisayar dersleri dışında öğrencilere açıktır. Bilgisayarlar son teknoloji konfigürasyonlara sahiptir. İnternet erişimi ücretsizdir. Yerleşkesinde konferans salonu, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu ve kafeterya, kapalı spor salonu, kütüphane ve internet evi, açık spor alanları kafeterya, piknik alanı, tırmanma duvarı mevcuttur.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Tarihçe[/mantra-button-color]

Muş Alparslan Üniversitesi, 5662 Sayılı ‘Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, yeni üniversitelerden biridir.
Muş ilinde bulunan ve Fırat Üniversitesine bağlı akademik birimlerin hepsi Muş Alparslan Üniversitesi mülkiyetine geçmiştir.
Üniversitenin temelinde Muş Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. 1986 yılında kurulmuş olup Fırat Üniversitesi bünyesinde Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programı ve İnşaat Programı eğitimi vermekteydi. 2002 yılında Gıda Teknolojisi, Bilgisayarlı Muhasebe Vergi Uygulamaları ve Büro Yönetimi Sekreterlik programları açılarak program sayısı 5’e ulaşmıştır. 2002-2003 öğretim yılında da Süt ve Süt Ürünleri Bankacılık ve İşletmecilik Programları açılarak öğrenci alınmıştır. Ayrıca; Mesleki Teknik Eğitim projesi kapsamında Otomotiv, Makine, Mobilya Dekorasyon, Elektrik, Endüstriyel Elektronik ve Muhasebe Programlarının ikinci öğretimleri açılarak program sayısı 13’e ulaşmıştır. Prof. Dr. Nihat İnanç’ın Eylül 2008’de rektör olarak atanmasının ardından eğitim-öğretim faaliyetleri hızlanmıştır. Muş Alparslan Üniversitesi, yeni oluşturulan akademik-idari kadrosu, fakülteleri ve bölümleriyle 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 8 bin öğrenci sayısını hedefleyen bir üniversite haline gelmiştir. Kurulduğu günden beri şehir üniversitesi statüsünde faaliyet gerçekleştiren üniversite, 2012-2013 eğitim-öğretim yılıyla birlikte yeni kampüsüne taşınarak kampüs üniversitesi haline gelmiştir.
Logo

Şehrin sembolü olan Muş lalesinden esinlenilmiştir.
Akademik Birimleri

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
İlahiyat Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Sağlık Yüksekokulu
Meslek

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Muş MYO
Malazgirt MYO
Muş Meslek Yüksek Okulu’na bulunan programlar; Muhasebe, Bankacılık, İşletme, Büro Yönetimi Sekreterlik, Süt ve Ürünleri Teknolojisi,Gıda Teknolojisi, Elektirk, İnşaat, Endüstriyel Elektonik, Makina, Otomotiv, Çocuk Gelişimi, Radyo Tv Teknolojileri, Halkla İlişkiler Tanıtım, Sağlık Kurumları İşletmeciliği.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Muş Alparslan Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Muş Alparslan Üniversitesi Kampusu, Rektörlük, Diyarbakır Yolu 7. km 49250 Muş

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Muş Alparslan Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.alparslan.edu.tr
E-posta: bilgi@alparslan.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Muş Alparslan Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

436 213 00 13

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Muş Alparslan Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir