Ordu Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Ordu Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Ordu Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Ordu Üniversitesi[/mantra-button-color]

Ordu Üniversitesi, köklü akademik geçmişe sahip iki büyük üniversite olan Ondokuz Mayıs ve Karadeniz Teknik Üniversitelerinin farklı akademik birimlerinin bir araya getirilmesi ile 2006 yılında kurulan genç bir üniversitedir.

Üniversitemizde eğitim programları mesleki donanıma sahip nitelikli insan gücü hedefi ile sektörle işbirliğine içinde sektörün gereksinimlerine yanıt verebilecek şekilde kurgulanmaktadır. Uluslararası kültürel programlar ile öğrenci ve akademisyen hareketliliğinin sağlanması konusunda çok sayıda üniversite ile antlaşmamız bulunmaktadır. Öğrencilerimizin bilgi ve iletişim teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanmasını sağlayacak altyapı için mensuplarımız kablosuz internet, online kütüphane ve veri tabanları, uzaktan eğitim, IP radyo-televizyon yayıncılığı olanakları sağlanmaktadır. Üniversitemizde sosyal yaşam önemli ölçüde öğrenci kulüpleri üzerinden sürdürülmektedir. Çeşitli hobi ve konu için etkin durumda 22 öğrenci kulübü yerleşke yaşantımızı zenginleştirmektedir. Eşsiz deniz manzarası ve tertemiz orman havasına sahip çağdaş kent Ordu’da doğa ile iç içe bir yerleşkesi olan üniversitemiz, şehir merkezi ile bütünlük içinde adeta bu güzel şehrin bir uzantısı görünümündedir.

Geçmiş

Türkiye’de yeni kurulan üniversitelerden biri olan üniversite, Bakanlar Kurulu’nun 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunu ile hayata geçmiştir. Üniversite, halen faal olarak öğretim faaliyetlerinde bulunan ve daha önceleri Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Mesudiye Meslek Yüksekokulu ile Karadeniz Teknik Üniversitesi ’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulunun bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Ayrıca, kuruluş yasasıyla beraber Tıp Fakültesi ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü üniversiteye kazandırılmış.
Rektörün 17 Mayıs 2006 tarihinde atanmasından sonra, yoğun çalışmalar sonucunda üniversiteye Ünye Meslek Yüksekokulu ve Fatsa Meslek Yüksekokulu da katılmış. Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun açılması doğrultusunda YÖK’ten onay alınmış, altyapının tamamlanması sonrasında bu kurumda öğretime başlayacak.
Evrensel bir yükseköğretim kurumu olmayı hedefleyen Ordu Üniversitesi, sahip olduğu çağdaş vizyonu ile, Türkiye gençliğine, toplumuna karşı olan sorumluluğunun üst seviyede olduğunun bilincinde ve bu sorumluluk içerisinde bilimsel faaliyetlerini, öğretim hizmetlerini yürütme ve gün geçtikçe geliştirme çabası içerisinde bulunuyor.
Ülkenin en genç üniversitelerinden biri olan üniversite, kuruluşundan bu yana geçen kısa süre içerisinde yönetsel yapılanmalarını ve bilgisayar alt yapısını tamamladı. Akademik kadrosunu güçlendirmede önemli adımlar atmış ve atmaya devam ediyor.
Öğrencileri ile el ele büyümeyi ve gelişmeyi sürdürmeyi amaçlayan, katılımcılığa önem veren üniversite, öğrenci temsilciliği mekanizmasını aktive etmiş ve sayıları 16’ya varan öğrenci kulüpleri kurarak, öğrencileri ile eğlenceli bir kent olan Ordu’yu kaynaştırmayı hedeflemiştir.
En öncelikli hedef ise, çağdaş, öğrencilerimizin her türlü sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yanıt veren modern bir kampüs oluşturmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, kampüsün bütün alt ve üst yapı projeleri tamamlanmış, kampüse yeni binaların katılması için temeller atılmaya başlanarak geleceğin büyük üniversitesini oluşturmaya başlanmıştır.
Misyon

Evrensel boyutta bilgi üretebilecek, çağdaş, bilimsel, teknolojik ve kültürel birikimin egemen olmasını sağlayacak ülke kalkınmasına ve toplumun gelişmesine katkıda bulunacak aydın ve yaratıcı düşünebilen insanlar yetiştirmek en önemli misyonumuzdur. Laik ve demokratik cumhuriyetimize bağlı, bu temel değerleri özümsemiş, çağdaş, üretken jenerasyonlar yetiştirmenin yanı sıra demokratik, katılımcı, özgür ve evrensel bir üniversite olarak, yöre, bölge, ülke ve dünya için bilime ve öğretime katkıda bulunacak, insanlığın gelişmişliği ve mutluluğu için bilgi üretecek, çağdaş öğretim ortamları oluşturacak; üretilen bilgi ve teknolojiyi toplumun faydasına sunan, araştıran, sorgulayan ve kendisiyle barışık, dinamik, çalışkan ve insanlığı her şeyin üzerinde tutan gençler yetiştirmektir.
Vizyon

Öğretim, araştırma-geliştirme ile bilimsel yayın ve uygulamada Avrupa standartlarına ulaşmak, üreteceği bilgiler ile uluslararası alanlarda tanınmak, evrensel değerlere sahip, üstün nitelikli gençleri yetiştirmek, ülke ve yörenin bilim, teknoloji, kültür hayatına katkıda bulunarak; üniversite-sanayi-toplum işbirliğini gerçekleştirmek ve çağdaş bir üniversite olmaktır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Akademik Birimler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Ziraat Fakültesi
Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
Fen – Edebiyat Fakültesi
Fatsa Deniz BilimleriFakültesi
Tıp Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Sağlık Yüksekokulu
Meslek

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Meslek Yüksekokulu
Mesudiye Meslek Yüksekokulu
Fatsa Meslek Yüksekokulu
Ünye Meslek Yüksekokulu
Ulubey Meslek Yüksekokulu
Akkuş Meslek Yüksekokulu
Devlet Konservatuvarı

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Ordu Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Yerleşkesi Merkez, Ordu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Ordu Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.odu.edu.tr
E-posta: info@odu.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Ordu Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

452 234 50 10

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Ordu Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir