Pamukkale Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Pamukkale Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Pamukkale Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Pamukkale Üniversitesi[/mantra-button-color]

Bilginin en önemli güç haline geldiği bugünün dünyasında, bizler bilimsel bilginin üretildiği ve öğrencilere aktarıldığı en yüce kurum olmanın bilinci ile geleceğin gençlerin ellerinde şekilleneceğine olan inancımızla çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Üniversitemizin eğitim misyonu tıp, mühendislik, iktisadi idari bilimler, fen bilimleri, sosyal bilimler, güzel sanatlar, eğitim bilimleri ve teknik eğitim gibi birbirinden farklı alanlarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu çağdaş, bilgili, yaratıcı ve girişimci genç beyinlerin yetiştirilmesidir. Magna Carta Universitatum’u imzalamış, The European University Association ve International Association of Universities’in aktif üyesi olmuştur. 2009 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği Dış Değerlendirme sürecinden başarıyla geçmiştir. Üniversitemizin uluslar arası ilişkileri, ikili işbirliği ve ortak proje çalışmaları her geçen gün artmaktadır. 119 Erasmus Antlaşması imzalanmıştır. Bilimsel araştırma ve bilginin önemine inanan bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Pamukkale Üniversitesi, nitelikli öğretim kadrosu, modern alt yapısı ile siz gençlerin dinamizmini birleştirerek daha güçlü yarınların temelini atmayı kendisine hedef edinmiştir.

Pamukkale Üniversitesi, 1992 yılında Denizli’de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Sanayisi ve gelişmişliği bakımından Ege bölgesinde İzmir ‘den sonra gelen ikinci ildir ,buna bağlı olarak 1992 de kurulan Pamukkale Üniversitesi hızla gelişme göstermektedir. Şu an (ağustos 2011) itibariyle 43.000 öğrencisi olan pamukkale üniversitesi uluslar arası platformda saygınlığını her daim göstermektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kuruluş[/mantra-button-color]

1976 yılında Denizli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Denizli D.M.M.A.) adıyla bugünkü Denizli Tren Garının üst katında Makine ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinden birer sınıf halinde eğitime başlamıştır. 1977 yılında Kınıklı ‘daki Özel Çamlık Koleji olarak eğitim veren bina satın alınmış ve buraya taşınmıştır.Bu bina daha sonra önünde kaide üzerine dikili olan F-104 Starfighter savaş uçağından dolayı halk arasında Uçaklı Kampüs olarak adlandırılmıştır.
İlk Yılları ve Bugünü
1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi ‘nin kurulmasıyla bu üniversiteye bağlanmış ve Tıp Fakültesi ile sonrasında Eğitim Yüksekokulu kurulmuştur. 1992 yılına kadar Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren birimler, bu yıldan itibaren Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ile İİBF ve Fen ve Edebiyat Fakülteleri de eklenerek beş fakülteyle kurulan yeni Üniversite, bugün on fakülte, dört enstitü, beş yüksekokul, sekiz meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.Genç yaşına rağmen hızla gelişerek, ağustos 2011 itibariyle, toplam 43.000 öğrenci, 1700’ü akademik olmak üzere 3000 çalışana ulaşmıştır.Tüm fakültelerin ve sosyal tesislerin bir araya toplanacağı bir alan olarak düşünülen Kınıklı Kampüsünde çok hızlı bir üst yapı çalışması süreci yaşanmaktadır.Olimpiyat bayrağına sahip olan tek üniversite, Pamukkale Üniversitesi’dir. Pamukkale Üniversitesi ‘nde akademik ve idari personelin sayı ve niteliğinin artması, yukarıda bahsedilen yeni mekânlar ile modern eğitim-öğretim ve hizmet ortamlarının yaratılması sayesinde araştırma ve eğitim-öğretim standardının önde gelen Üniversitelere ulaştırılması sağlanmıştır.Modern bir kütüphanesi vardır.Bu arada 2011 yılı itibariyle;60000 adet kitap,63 adet online veri tabanı,50000 adet elektronik dergi,45000 adet elektronik kitap,15adet cd-rom veri tabanı,2 adet dvd-rom tabanı,750 başlıklı dergi ve 1350 adet tez bulunmaktadır. Bilimsel alt yapının gelişmesine paralel olarak Uluslararası Atıf endeksince taranan dergilerde yayımlanan makale sayısı 1991 yılında 41 iken 2004′ de 145′ e, 2005′ de 227′ ye ve 2006 yılının ilk 6 ayında 173’e yükselmiştir. Bilimsel etkinlikler de bu gelişmelere paralel olarak artmış, hemen her hafta en az bir etkinliğin düzenlendiği Üniversitemizde 2005-2006 Akademik Yılında gerçekleştirilen bilimsel toplantı sayısı 150, konuşmacı sayısı ise 5.000’ i aşmıştır. Uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerine önem verilmiş, Sokrates-Erasmus programları kapsamında Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde sürdürülen 30 program ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Akademik Birimler[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Fakülteler[/mantra-button-color]

Üniversitenin Kınıklı Kampüsünün girişinde yer alan tabela
Tıp Fakültesi
Fen – Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
Yüksekokullar
Denizli Sağlık Yüksekokulu
Fizik tedavi ve rehabilitasyon Yüksekokulu
Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Moda Tasarım
Meslek

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Yüksek Okullar[/mantra-button-color]

Denizli Meslek Yüksekokulu
Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Kale Meslek Yüksekokulu
Bekilli Meslek Yüksekokulu
Buldan Meslek Yüksekokulu
Çivril Meslek Yüksekokulu
Honaz Meslek Yüksekokulu
Çal Meslek Yükesekokulu
Acıpayam Meslek Yüksekokulu
Tavas Meslek Yüksekokulu
Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Pamukkale Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü 20020 Denizli

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Pamukkale Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.pamukkale.edu.tr/
E-posta: gensek@pau.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Pamukkale Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

258 296 20 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Pamukkale Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir