Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi[/mantra-button-color]

Geçmiş[değiştir]

Rize Üniversitesi 17 Mart 2006 tarihinde ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanunla kurulmuştur.
Rize Üniversitesi kuruluşunda Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı iken kendisine devredilen Fen-Edebiyat, Su Ürünleri, İlahiyat, Eğitim Fakülteleri ile Fındıklı Meslek, Rize Meslek Yüksek Okullarıyla birlikte Tıp Fakültesi, Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Mevcut yapısıyla Rize Üniversitesi Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı bir üniversite durumundadır.
Mühendislik ve Teknik Bilimler açısından da yeni fakültelerle geliştirilmesi planlanmaktadır. Diğer taraftan yasal olarak kurulmuş Tıp Fakültesinin tam donanımlı olarak kurulması Hastanesinin oluşturulması gerekmektedir.
İyi bir altyapı oluşturmak adına Rektörlük binası, Fen – Edebiyat ve Su Ürünleri Fakülteleri ek derslik binaları ve Rize Meslek Yüksekokulu İktisadi Programlar ek bina ve yeni fakülte ve yüksekokul binaları projelendirilmiştir. Türkiye’de denizcilik sektörünün gelişmesi nedeni ile birçok yere denizcilik okulları kurulması planlanmıştır. Planlanan amaçlara uygun olarak inşa edilen gerek içindeki donanımları, gerek eğitim seviyesi ile Turgut Kıran Denizcilik Yüksek Okulu 2009 yılında hizmete açılmış ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü faaliyete girmiştir. Burada öğrenciler denizcilik örf ve adetlerine göre eğitim görmekte,mezun olduğunda Türk Denizciliğini en iyi yere getirme amacını ilke benimsemektedirler.
11.04.2012 tarih ve 28261 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6287 Sayılı Kanun ile “Rize Üniversitesi” ismi “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi” şeklinde değiştirilmiştir.
Akademik Birimler[değiştir]

Fakülteler[değiştir]
Fen-Edebiyat Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Enstitüler[değiştir]
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Rize Üniversitesi bünyesinde kuruluşu tamamlanan Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet enstitü bulunmaktadır. 2007-2008 Eğitim Öğretim yılında Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri alımı yapılacaktır.
Yüksekokullar[değiştir]
Sağlık Yüksekokulu
Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu
Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu (Kurulum aşamasında)
Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksek Okulları[değiştir]
Rize Meslek Yüksekokulu
Ardeşen Meslek Yüksekokulu
Fındıklı Meslek Yüksekokulu
Pazar Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Rektörlüğe Bağlı Bölümler[değiştir]
Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü
Türk Dili Bölümü
Yabancı Diller Bölümü
Güzel Sanatlar Bölümü
Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
Enformatik Bölümü

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir