Sabancı Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Sabancı Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Sabancı Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Sabancı Üniversitesi[/mantra-button-color]

Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin ilk bölümsüz üniversitesidir. Bu sistem, öğrencilerin seçtikleri uzmanlık alanları dışındaki disiplinler hakkında da bilgi sahibi olması ve tam donanımlı bireyler olarak yetişmesini sağlamaktadır.

Sabancı Üniversitesi’nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ve Yönetim Bilimleri olmak üzere üç fakülte bulunmaktadır. Üniversitemizde öğrenim görmek isteyen öğrenci, üniversite giriş sınavı sonucuna göre tercihini yaparken “bölüm” değil, fakültelerdeki “program grupları” bazında seçim yapar. Tüm öğrenciler, ilk iki yıllık süre zarfında, lisans programlarından farklı dersler seçerek tüm lisans programlarını detaylı biçimde tanıma fırsatına kavuşur. Öğrenci, ikinci sınıfın sonunda, 12 program arasından kendi diploma alanını belirler.

Sabancı Üniversitesi, İstanbul şehrinin Kocaeli sınırında, Tuzla ilçesi, Türkiye’de yerleşik özel bir araştırma kurumudur. 1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı topluluğu tarafından kurulmuştur.
Sabancı Üniversitesi Türkiye’de liberal bilimler tarzı eğitim veren tek yüksek öğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta, ikinci sınıfta belirli bir bölüme odaklandıktan sonra, ikinci sınıftaki deneyimlerinin sonucunda ikinci sınıfın sonunda programlarını seçebilmektedirler.

Geçmiş

Sabancı Üniversitesinin kurulum süreci, yükseköğretim kurumlarının kurulup işletilmesi hakkının özel vakıflara da tanınmasıyla beraber başladı. Sabancı Topluluğu, Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde, Sabancı Üniversitesi’nin kuruluş kararını 1994 yılında aldı. Ağustos 1995’te, 22 değişik ülkeden, çeşitli üniversite, bilim merkezi ve disiplinlere mensup 50’nin üzerinde bilim adamı, araştırmacı, öğrenci ve işadamı İstanbul’da düzenlenen arama konferansında biraraya geldi. Konferans salonunda, kurulacak üniversitesinin felsefesinin “Birlikte yaratmak ve geliştirmek” olması kararlaştırıldı. Bu konferansı, öğrenci eğilimleri araştırmaları ile desteklenen tasarım komitelerinin çalışmaları ve oluşan akademik programlar izledi. Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşuna izin veren kanun, 5 Haziran 1996 tarihinde yasalaştıktan sonra, 31 Temmuz 1997’de Üniversite kampusunun temeli atıldı. Üniversite, Ekim 1999’da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başladı.
Eğitim

Sabancı Üniversitesi tasarımı bakımından diğer üniversitelerle tamamen farklılık gösterir. Kuruluş ilkeleri doğrultusunda öğrencilerinin interdisipliner bir eğitim görmeleri amaçlanmış, okulun akademik yapısıda buna göre tasarlanmıştır. Sabancı Üniversitesi 3 fakülte ve 1 dil okulundan oluşmaktadır. Bunlar;
Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve dahilinde Istanbul Politikalar Merkezi
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Yönetim Bilimleri Fakültesi
Diller Okulu’dur
Lisans

Yurtlar bölgesinden görünüş.
Diğer üniversitelerin aksine Sabancı Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler, okumak istedikleri programı değil, sadece Sabancı Üniversitesi ismini yazarak giriş yaparlar. Bu doğrultuda Sabancı Üniversitesine giriş lise diplomasının yapısına göre üç farklı puan grubuna göre yapılmaktadır. Sabancı Üniversitesine giriş yapan öğrenciler bundan sonra tek bir havuzdan okumak istedikleri konsantrasyonlara dağılırlar.
Temel Geliştirme Programı
Temel Geliştirme Programı Temel Geliştirme Yılı (TGY) ve Üniversite Dersleri’nden oluşmaktadır. Sabancı Üniversitesi’ne ÖSS üzerinden giriş yapan tüm öğrenciler İngilizce Dil Ölçme Sınavı (ELAE)’na girerler. Bu sınavda yeterli başarıyı sağlayamayan öğrenciler yoğun İngilizce ve Türkçe derslerinden oluşan Temel Geliştirme Yılına devam ederler. İngilizce Dil Ölçme Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler ise birinci sınıfa başlarlar. Birinci sınıfta tüm öğrenciler çekirdek programa tabi tutulurlar. Bu doğrultuda girdiği fakülte’den bağımsız olarak bütün öğrenciler, lisans programının birinci sınıfında, iki dönem boyunca,
İnsan ve Toplum
Devrim Tarihi
Türk Dili ve Edebiyatı
Doğa ve Bilim
Matematik
İngilizce
derslerini alır.
Diploma Programı Seçimi
Üniversitenin ikinci senesinde öğrenciler okumayı planladıkları bölüme giriş derslerini alırlar. Örneğin Endüstri Mühendisliği okumayı planlayan, fakat Ekonomi ve/veya Bilgisayar Mühendisliğinde aklı kalan bir öğrencinin ikinci sınıf ilk dönemde alacağı dersler şöyle sıralanabilir;
Endüstri Mühendisliğine giriş
Lineer Cebir
İstatistiğe giriş
Mikroekonomiye giriş
Oyun Teorisine giriş
Bilgisayar Mühendisliğine giriş
Böylece ikinci senenin ilk döneminin sonunda öğrenci okumayı planladığı üç bölümede giriş yapmış olacak, bu derslerdeki deneyimleri doğrultusunda çok daha doğru bir karar verecektir. Bilgisayar Mühendisliğine karar vermesi durumunda, ileri derece Bilgisayar Mühendisliği dersleri, Ekonomiye karar vermesi durumunda ise ileri Ekonomi dersleri almaya karar verecektir.
Öğrenci ikinci sınıfın sonunda bir diploma programı bildirmek zorundadır. Fakat bu diploma programı mezuniyetten önce tekrar değiştirilebilir. Ayrıca tam olarak bir programa karar verememiş öğrenci diploma programi gerekliliklerini yerine getirdikten sonra istediği şekilde diğer branşlardanda ders alabilmektedir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz öğrenci, diploma programını Endüstri Mühendisliği olarak seçtikten sonra tüm seçmeli derslerini Bilgisayar Mühendisliği ders grubundan alabilmektedir. Böylece hem öğrencinin verebileceği en sağlıklı kararı verebilmesi sağlandığı gibi, ayrıca interdisipliner anlayış doğrultusunda farklı alanlar seçen öğrenciler bu alana katkıda bulunacak şekilde diğer alanlardanda faydalanmaktadırlar.
Diploma Programları
Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Ekonomi
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Kültürel Çalışmalar
Toplumsal ve Siyasi Bilimler
Yönetim Bilimleri
Uluslararası Çalışmalar
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği
Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Üretim Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği

Kampüs

Sabancı Üniversitesi’nin ana kampüsü, İstanbul’un 15 km doğusunda, Tuzla’da yer almaktadır. Cannon grup tarafından tasarlanan kampüsün yapımına 1998 de başlanmış, 1999 da inşaatı tamamlanmıştır. 2007 yılında tamamlanan yurtlarla öğrencilerin %90’ından fazlasının yurtlarda kalması planlanmış, İstanbul sınırları içinde kendi komünitesi olan bir yerleşke üniversitesi tasarlanmıştır. 1,353,000 m² alanı kaplayan kampüs üç bölümden oluşmaktadır. Kampüsün en üst tarafında yurtlar, sağlık merkezi, iletişim merkezi ve fakülte üyelerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında ters bir U şeklinde fakülteler, rektörlük ve üniversite merkezi konuşlandırılmıştır. Kampüsün sol altında ise spor salonu, gösteri merkezi, futbol sahasi, göl ve koşu pisti yer almaktadır.
Bilgi Merkezi
Ana madde: Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi
SGM

Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (SGM), İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük konferans ve sanat merkezi olarak sanatseverlere yıl boyunca birbirinden seçkin sanatçı ve topluluklardan konser ve gösterilerle dopdolu bir program sunmaktadır.
912 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi (SGM), Sabancı Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarının yanı sıra üniversitenin çevre bölgesindeki tüm sanatseverlere ulaşmayı ve kültür – sanat hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, her yaştan ve her kesimden seyircinin sanata zaman ayırmasını, sanatla buluşmasını hedefleyen etkinliklere öncelik veren Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış sanatçı ve grupları seyircilerle buluşturarak sanatta çıtayı her zaman yüksek tutmayı hedeflemektedir.
SGM Web Sayfası
Sakıp Sabancı Müzesi
Ana madde: Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan Atlı Köşk’te konuşlanmış, Sabancı Üniversitesi’nin bünyesinde yer alan bir müze/eğitim kurumudur. Bu çerçevede müze’de çeşitli düzeyde eğitim programları yapılmakta, ayrıca hafta sonları müzik etkinliklerine de yer verilmekte, sürekli ve geçici sergiler yapılmaktadır.
Sakıp Sabancı müzesi yakın zamanda ev sahipliği yaptığı Dali, Picasso ve Rodin sergileri ile basında yer almıştır.
Öğrenciler ve Yaşam

Öğrenci Profili
Sabancı Üniversitesi’nin 2011-2012 senesi için yıllık kontenjanı yaklaşık 600 lisans öğrencisidir. 2010-2011 eğitim yılının verilerine göre öğrencilerin %1.4 si ilk 100’den, %7.9’u ilk 1000’den ve %12.6’sı ilk 3000’den gelmektedir. Başka bir deyişle ÖSS’de ilk 100’e giren öğrencilerden 8’i Sabancı Üniversitesi’ni seçmektedir. Ayrıca 580 kişilik kontenanın yaklaşık %37’si girişten burs almaktadır. Tüm okul nüfüsunun yaklaşık %38’i de gerek sonradan edinilen başarı bursu, gerek eğitim süresince başvurulabilen ihtiyaç bursu olmak üzere bir tür maddi yardım almaktadır. Sabancı Üniversitesi öğrencileri Türkiye’nin 67 farklı şehrinden öğrenci bulunmaktadır.
Öğrenci Kulüp ve Etkinlikleri
Öğrenci Kulüpleri
“Birlikte yaratmak ve geliştirmek” felsefesi doğrultusunda sosyal ve kültürel yaşam öğrenci ve çalışanlarımız tarafından şekilendiriliyor. Bu amaçla öğrenci ve çalışanlarımız tarafından büyük kısmı aktif olmayan 46 adet kulüp oluşturulmuştur. Kulüplerin sayısı ve ilgi alanları yeni öğrencilerimizin katılımı ve yaratıcılığıyla artacaktır.
Bu güne kadar öğrencilerimiz tarafından aşağıdaki kulüpler oluşturulmuştur:
AB Kulübü
AJANS – Reklamcılık Kulübü
Amatör Astronomi Topluluğu
Atatürkçü Aydınlanma Topluluğu
Bilgisayar Kulübü
Binicilik Kulübü – Binicilik Kulübü Web Sayfası
Briç Kulübü
Buz Sporları Kulübü
Dans Kulübü
Doğa Sporları Kulübü
Dünyayı Kurtaran Kulüp (DKK)
Ekonomi ve İşletme Kulübü
Folklor Kulübü
Fotoğraf Kulübü
FRP Kulübü
Genç Girişimciler Kulübü
Genus – Biyoloji Bilimleri Kulübü
Golf Kulübü
Havacılık ve Uzay Kulübü
IEEE Öğrenci Kolu
İstanbul Kulübü
International Students Kulübü
Kültür ve Edebiyat Kulübü
Küresel Etkileşim Kulübü
LeYLek Gezi Kulübü
Matematik Kulübü
MBA Kulübü
Model Birleşmiş Milletler Kulübü
Motor Sporları Kulübü
Müzik Kulübü (Müzikus) – Müzikus Web Sayfası
Nota Bene Sanat ve Sosyal Bilimler Dergisi Yayıncılık Kulübü
Okyanus Yayın Kulübü
Oyun Kulübü
PıraSA Mizah Kulübü
Politika Kulübü
Radyo Kulübü – RadyoSU
Robot Kulübü – Robot Kulübü Web Sayfası
Satranç Kulübü
Seramik Kulübü
Sinema Kulübü
Sosyal Bilimler Kulübü
Sualtı Sporları Kulübü
Tiyatro Kulübü
Toplumsal Cinsiyet Kulübü
Türk – Japon Kültürel Etkileşim Kulübü
Üretim Sistemleri Mühendisliği Topluluğu
Yelken Kulübü – Su-Sail Web Sayfası
SUŞenlik
SUŞenlik, her sene Mayıs ayında düzenlenen Sabancı Üniversitesi bahar şenliğidir. Bu sene on birincisi gerçekleştirilen SUŞenlik 14 Mayıs 2011 tarihinde yapılmış olup, maNga ve Atiye sahne almıştır.
Spor

Sabancı Üniversitesi çok az mevcuda rağmen en çok alanda spor faaliyetlerine katılma başarısı gösteren, amatör ruhla mücadele veren ve ancak başarılara imza atabilen spor takımlarına sahiptir. Spor takımları, kendi içinde ya da üniversiteler arası değil liselerle de projeler dahilinde müsabakalara girer, bu öğrencilerin üniversite ortamını solumasına katkıda bulunurlar.
Spor Web Sayfası
Kampüs içerisinde öğrencilerin ücretsiz olarak yararlanabileceği pek çok spor tesisi bulunmakta ve günlük kullanım için bu tesislerin rezervasyonu Sabanci Üniversitesi Online Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır. Üniversite mensupları ayrıca kiralamak istedikleri ekipmanları kimliklerini bırakarak ücretsiz olarak kiralayabilmektedirler. Kampüsteki spor tesisleri;
Ana Spor Salonu – Aktif
Küçük Spor Salonu – Kapalı
Çim Futbol Sahası – Kapalı
Halı Futbol Sahası – Aktif
Koşu Yolu ve Egzersiz Parkuru – Aktif
Masa Tenisi Odaları – Aktif
Mezunlar

Sabancı Üniversitesi, 2000 yılından bugüne kadar (10 Şubat 2009), 1751’i lisans olmak üzere toplam 2711 mezun vermiştir. Üniversitenin bugüne kadar verdiği 1751 lisans mezununun %46’sı profesyonel iş hayatına geçmişken, %30’u ise eğitimlerini lisansüstü düzeyde sürdürmeyi tercih etmiştir.
Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler Berkeley, Brown, Caltech, Carnegie Mellon, Cambridge, Chicago, Columbia, Dartmouth, Harvard, Heidelberg, Kellogg, LSE, MIT, Oxford, Princeton, Yale gibi okullarda eğitimlerine devam etmektedirler. Sabancı Üniversitesi mezunlarından bir bölümü ise girişimci olmayı hedefleyerek, yurtiçinde ve yurtdışında Bilgi Teknolojileri, Yazılım, Proje, Gelişmiş Malzemeler ve Danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini kurmuşlardır. Mezunların çalışmakta olduğu kuruluşlar arasında; Alcatel, Beko, Beymen, Bosch, Coca Cola, Eczacıbaşı Holding, Zorlu Holding, Sabancı Holding ve bünyesindeki çeşitli firmalar ile Ernst&Young, L’Oreal, Mercedes Türk, John Deere, PricewaterhouseCoopers, Pepsi, Procter&Gamble, Schwarzkopf & Henkel, Siemens, Turkcell, Unilever gibi uluslararası şirketler bulunmaktadır.
Harvard Yaz Okulu

Ekim 2008’de Sabancı Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi, İstanbul’da yer alacak olan Sabancı-Harvard Yaz Okulu projesinde anlaşmaya vardılar. 2009 yazından itibaren her yıl yapılması planlanan proje Sabancı ve Harvard Üniversiteleri arasında tamamen eşit paylaşımlı bir akademik ortaklığı içermektedir. Daha detaylı bilgi için:
Harvard Yaz Okulu Web Sayfası
EFQM Üyeliği

Sabancı Üniversitesi, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’na (EFQM) üye olan ilk Türk üniversitesi oldu. Ana felsefesi ‘birlikte yaratmak ve geliştirmek’ olan Sabancı Üniversitesi’ni başvurusundan bir hafta sonra üyeliğe kabul eden EFQM’nin, aralarında uluslararası kuruluşlar ve üniversitelerin de olduğu 600 üyesi bulunuyor. 1988 yılında 14 Avrupalı şirket yöneticisi tarafından kurulup Avrupa Komisyonu’nca da onaylanan EFQM, üye kuruluşların gelişmelerine destek veriyor. Başarıya ulaşmak için ‘kalite’nin önemine öncelik veren ‘EFQM’, toplam kalite yönetimi programları ile etkinliğin artırılması, daha başarılı iş üretimi ve daha iyi iş sonuçları almayı amaçlıyor.
Ünlü akademisyenler

Mehmet Baç, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı
Albert Erkip, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Nakiye Boyacıgiller, Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı
Ali Alpar
Cemil Koçak
Cihan Saçlıoğlu
Halil Berktay
Hasan Bülent Kahraman
Halil Mete Soner
Şerif Mardin
Tosun Terzioğlu
Üstün Ergüder

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Sabancı Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Sabancı Üniversitesi, Orta Mahalle, Üniversite Caddesi No: 27 34956 – Tuzla – İSTANBUL

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Sabancı Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.sabanciuniv.edu

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Sabancı Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

0 216 483 90 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Sabancı Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir