TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi[/mantra-button-color]

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, iş dünyası ile iç içe bir eğitim programı sunan, geleceğe yön veren bir üniversitedir. TOBB ETÜ, liderliğin, yenilikçiliğin ve girişimciliğin üniversitesidir.

Tüm bölümlerdeki her öğrenci, iş dünyasının kendi alanlarındaki en iyi firmalarında ücret alarak ve ikinci sınıftan itibaren her yıl yaklaşık 4 ay süreyle çalışmaktadırlar. Böylelikle TOBB ETÜ öğrencisi iş dünyasına toplam 1 yıllık iş tecrübesi ile başlamaktadır. 1200 saat ile en uzun İngilizce hazırlık sınıfına sahip TOBB ETÜ, öğrencilerini uluslararası TOEFL sınavından üstün başarıyla mezun etmektedir. Öğrenciler yabancı okutmanlar tarafından verilen konuşma dersleri sayesinde pratik yapabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Çok iyi bir İngilizce eğitimin yanında iş dünyasında zorunlu hale gelmeye başlayan ikinci bir yabancı dil öğrenimi de TOBB ETÜ de zorunludur. Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Japonca dillerinden istediğini seçen öğrencimiz bu dil eğitimini ikinci sınıftan itibaren 6 dönem boyunca almaktadır. Olimpik yüzme havuzu, saunalar, basketbol ve voleybol sahaları sosyal tesisler binası içinde yer almaktadır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ya da kısaca TOBB ETÜ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bir iştiraki olan Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında Ankara’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 1 Temmuz 2003 tarihli ve 25155 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır. TOBB ETÜ’yü Türkiye’deki diğer üniversitelerden ayıran en büyük farklılık Ortak Eğitim programıdır. Ortak eğitim programı sayesinde mezun olduğunda iş tecrübesi bulunan bireyler yetiştirmeyi öngören üniversite 2004–2005 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 3 fakültedeki, 7 bölüme alınan 270 öğrenciyle eğitim-öğretime başlamıştır. TOBB ETÜ, öğrenci almaya başladığı ilk dönemde öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ilk 5 üniversite arasına girmiştir.
Üniversite eğitimi süresince özel sektörde ya da çeşitli kurumlarda, toplamda bir yıl maaş alarak çalışma tecrübesi kazandıran ortak eğitim programını Türkiye’de uygulamaya başlayan ilk üniversite olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, sektörün gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünün sektöre kazandırılması, teorik ve pratik eğitimin birlikte verilmesini ve üniversite-sanayi koordinasyonunun sağlanmasını hedeflemektedir.
Üniversiteleri akademik başarıları bakımından değerlendiren ve sıralayan URAP tarafından 2012 yılında yayınlanan başarı sıralamasına göre TOBB ETÜ, 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralamasına göre 51 üniversite arasından 1. sırada yer almıştır. Ayrıca yine 2012’de URAP tarafından yapılan ve tüm vakıf üniversitelerinin bulunduğu sıralamada TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi en iyi ilk 5 üniversite arasında yer almaktadır.

Tarih

Kuruluş Fikri
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulması fikri 2000’li yılların Türkiye’sinde oluşmuştur. 2000’li yıllar Türkiye’nin büyük çapta bunalımlar yaşadığı bir döneme rastlamaktadır. Türkiye’nin bu dönemde yaşadığı ekonomik ve sosyal problemlerin pek çok sebebi bulunmakla birlikte, krizlerden bağımsız olarak bilhassa işsizliğe sebep olan etmenlerden biri de Türkiye’deki eğitimin özellikle yüksek öğretimde piyasanın taleplerine elverişli olmayan ve piyasanın istihdam etmek istemediği düşük nitelikte iş gücü arzından kaynaklanmaktaydı. Diğer bir deyişle Türkiye’de üniversiteler ülkenin ihtiyaç duyduğu piyasa şartlarını bilen nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ihtiyacına yeterince cevap veremiyorlardı. Bu dönemde Türkiye’deki iş dünyasının en büyük çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde kurulacak bir üniversite ile Türkiye piyasasına her alanda nitelikli iş gücü arzı fikri doğmuştur. Üniversite Türkiye’nin dünyaca tanınan bir araştırma ve akademik anlamda bilim üssü olmayı hedeflemektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Kuruluş[/mantra-button-color]

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurmak ve yönetmek amacıyla öncelikle TOBEV kurulmuş ve Ankara Asliye 32. Hukuk Mahkemesi’nin 19 Temmuz 2001 tarih ve 2001/491 sayılı kararı ile tüzel kişilik kazanmıştır. TOBEV Ana Tüzüğü 30 Eylül 2001 ve 24539 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Daha sonra 1 Temmuz 2003 tarih, 25155 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 4909 sayılı kanunla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kurulmuştur. Üniversite’nin Ana Yönetmeliği ise 8 Temmuz 2004 tarih, 25516 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. TOBB ETÜ, 2004-2005 döneminde üniversitedeki 3 fakültedeki 7 bölüme alınan 270 öğrencisiyle eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversite kurulduğu ilk yılda en fazla tercih edilen ilk 5 üniversite arasında yer almıştır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin üniversite kurma girişimi Yüksek Öğretim Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edilmesine karşın o dönemde bazı YÖK üyeleri bu girişimin bazı “irticacı” vakıf ve derneklere örnek olabileceği ve bu kurumların da üniversite kurmak isteyebileceği gerekçesiyle TOBB ETÜ’nün kurulmasına karşı çıkmıştır. Kurulda vakıf üniversitelerinin öğretim üyeleri TOBB’u savunmuştur.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ana Binasının ön cepheden görünümü.
Kuruluşundan Günümüze
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, öğrencilerinin üniversite hayatı boyunca çeşitli şirket veya kurumlarda çalışarak iş tecrübesi edinmesi imkânını sağlayan ortak eğitim programını Türkiye’de uygulamaya başlayan ilk üniversitedir. 2008 yılı verilerine göre en çok bilimsel yayın yapan akademisyenleri bünyesinde barındıran TOBB ETÜ, 2009 ÖSS sonuçlarına göre en başarılı ilk 100 öğrencinin 17’sinin de tercihi olmuştur. 2010 yılı sonuçlarına göre ise ilk 100’e giren 24 öğrenci eğitim hayatını TOBB ETÜ’de sürdürmeyi tercih etmiştir. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, vakıf üniversiteleri içinde en yüksek burslu öğrenci kontenjanına %39 oranı ile sahip olan üniversitedir. Üniversite kurulduğu tarihten bu yana büyümeye devam etmektedir ve günümüzde 5 fakülte, 21 bölüm ve 2 enstitü ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.
TOBB ETÜ, 27 Aralık 2004 tarihinden bu yana hizmet veren Mesa Hastanesini 2010 yılında satın alarak, adını TOBB ETÜ Hastanesi olarak değiştirmiştir.[25] Böylece, üniversitede öğrenim görmek isteyen öğrenci adayları için tıp fakültesinin de önü açılmış bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Tıp Fakültesi binasının da inşa edilmesi ve bu bölüme de öğrenci alınması beklenmektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Söğütözü Caddesi No:43, Söğütözü, 06560 Ankara

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.etu.edu.tr/
E-posta: bilgi@etu.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

312 292 40 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir