Türk Hava Kurumu Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Türk Hava Kurumu Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Türk Hava Kurumu Üniversitesi[/mantra-button-color]

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitedir. Bünyesinde bulunan 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip kurumudur.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı tarafından kurulmuştur. THK, 1925 yılından bu yana havacılık ve uzay alanlarında gösterdiği faaliyetler sonucu edindiği deneyim ve entelektüel birikim sayesinde derin bir altyapıya sahiptir. 3 şehirde toplam 4 yerleşkede hizmet vererek Türkiye’de bu konuda bir ilk konumundadır. Çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir. Bünyesinde ki 2 havaalanı, 6 tam kapasite hangar ve ILS cihazlı 2 operatör kulesi ile Türkiye’de özellikle havacılık alanında altyapısı en geniş ve sağlam üniversitedir. Dünyanın saygın ve önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile yapılan akademik işbirliği ile iki üniversite arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişim imkanı, araştırma işbirliği ve kurulacak ortak havuz sayesinde mezunların işe yerleştirilmesi süreçlerinde ortaklık yapılması öngörülmüştür.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetedeki 6114 sayılı kanunun yayımlanması ile Ankara ilinde kurulan üniversitedir. Üniversite, Türkiye’de kurulmuş ilk ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. 19 Mart 2011 tarihinde yapılan Mütevelli Heyet toplantısında Prof.Dr.Ünsal Ban rektör olarak seçilmiş, 05 Nisan 2011 tarihinde de onaylanarak THK Üniversitesinin ilk rektörü olmuştur.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye’de nitelikli eleman açığı olan sektörlerden biri olan havacılık sektöründeki eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Türkiye’de bu alanda ilk defa lisans eğitimi veren üniversitenin pilotaj bölümünün yıllık ücreti 30 bin TL’dir. Eğitim boyunca 250 saat uçuş eğitimi alacak öğrencilerin, mezuniyetlerinin ardından Türk Hava Yolları’nda ‘yardımcı kaptan’ olarak işe başlamaları hedeflenmektedir.

Fakülte

Hava Ulaştırma Fakültesi
Hava ve Trafik Yönetimi
Pilotaj
İşletme Fakültesi
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Lojistik Sistemler Yönetimi
Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Uzay Mühendisliği
Uçak Mühendisliği
Astronomi
Mühendislik Fakültesii
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği(açılmadı)
Makine Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği
Meslek Yüksekokulları

Ankara Etimesgut Meslek Yüksekokulu
Uçak teknolojileri
Yer Hizmetleri Teknolojileri
Kabin Hizmetleri
İzmir Selçuk Havacılık Meslek Yüksekokulu
Biletleme ve Rehberlik
Kabin Hizmetleri
Uçak Teknolojileri

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Enstitüler[/mantra-button-color]

Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Projeler

Üniversite yerleşkesinde bulunan uçak fabrikasının iki yıl içerisinde modernize edilip eğitim uçağı üretimine başlanması amaçlamaktadır.
Üniversitede %20 olan bursluluk oranının 3 yıl içerisinde %100’e çıkarılması hedeflenmektedir.
Havacılık sektörünün aciliyet arz eden eleman ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye İş Kurumu ve Türk Hava Yolları ile yapılan iş birliği ile başlangıçta İzmir Selçuk’ta 8 ay sürecek bir kursun açılması ve bu sayede mezunların tekniker olarak sektörde istihdam edilmesi hedeflenmektedir.

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Türk Hava Kurumu Üniversitesi adresi[/mantra-button-color]
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Türkkuşu Kampüsü 06790 Etimesgut, Ankara

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Türk Hava Kurumu Üniversitesi web sitesi ve email adresi[/mantra-button-color]

Site: http://www.thk.edu.tr/
E-posta: rektorluk@thk.edu.tr

[mantra-button-color url=”#” color=”#47AFFF”]Türk Hava Kurumu Üniversitesi telefonu[/mantra-button-color]

312 342 84 58

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir