Rehberiniz-Ünlüler eski mesleklerine geri döndü

iyimeslek.com ailesi olarak “Ünlüler eski mesleklerine geri döndü” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ünlüler eski mesleklerine geri döndü

Ünlülerin eski meslekleri,Ünlülerin İlk meslekleri, Ünlüler ne iş Yapardı? Ünlülerin resimleri, Ünlülerin eski işleri neydi?

ERKAN CAN / TİYATROCU

PAZARCILIK,DOLMUŞÇULUK TİYATROCULUĞUMU ÇOK BESLEDİ

15 yaşımda tiyatroya başladım. 15 yaşından beri de her yaz tatilinde kendi paramı kendim kazanacağım işler yaptım. Kaportacı, dökümcü, tamirci, ayakkabıcı, dolmuşçuluk, konfeksiyon tezgahtarlığı, her şeyi yaptım. Ben bir köy çocuğu ve köy öğretmeninin oğluyum. Hayatım köy ve kasabalarda geçtiği için çiftçiliği bilirim iyi de hayvan güderim. Yaptığım işlerden dolayı, cebimde hep param oldu. Bursa Devlet Tiyatrosu’ndayken Erdoğan Aydemir ve Tevfik Bolulu’yla birlikte pazarda tezgah açıp domates, limon, maydanoz, Allah ne verdiyse sattık. Ama tiyatro, yaptığım işlerin hep en başında geldi. Tiyatroda her mesleği oynadım. Yaptığım işlerin tiyatroculuğumu çok beslemiş, bana çok şey katmıştır.

TEKİN ACAR / TEKİN ACAR KOZMETİK SAHİBİ

DÜNYANIN GİTTİĞİ YERİ, TÜRKİYE’DEKİ FIRSATLARI ÇOK İYİ GÖRDÜM

İmkanları kısıtlı bir ailede büyüdüm. Babam inşaat kalfasıydı. Yaz tatillerinde kendi masraflarımı karşılamak için inşaatçılık, amelelik yaptım. Duvar ördüm, fayans döşedim. Bugün, iş hayatımda da mağaza yaparken o tecrübelerimden yararlanıyorum. Okurken hep ticaret yapmak istiyor ve yapacağım iş mutlaka kadına yönelik bir iş olmalı diyordum. Çünkü, babam çalışıyordu ama bütçeyi annem yönetiyordu. Paranın asıl patronunun kadın olduğunu çok net gördüm. 16 metrekarelik bir bebek mağazasının sadece bir vitrinine parfüm koyarak işe başladım. Bugün, bir vitrinle başlayan işim, Türkiye çapında 66 mağazaya kadar büyüdü. Benim işteki başarımın sırrı, dünyanın gittiği yeri ve Türkiye’deki fırsatları görmek oldu.

MUSTAFA SARIGÜL / ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI

TAKSİCİLİK, POLİTİKA HAYATIMDA İNSANI ANLAMAMDA ÇOK YARAR SAĞLADI

Babam da ben de taksicilik yaptık. Taksiyle, minibüsle büyüdük. İnsanları tanımak ve anlamak için taksicilikten daha önemli bir meslek yok. Zengini yoksulu, yaşlısı genci, inananı inanmayanı, sağcısı solcusu, herkesi bulursun takside. Taksicilik, politika yaşamımda insanı anlamamda bana çok fazla yarar sağladı. İnsan psikolojisini, ruh halini bu meslekte anladım. Bir hedefe varmada en önemli unsur, hayal kurmaktır. Önce hayal kurun, sonra hayallerinizin peşinde koşun. Yaptığınız işe inanın. İnanmadan yaptığınız iş zorlama olur, bir yerde kopar. Ben hep kendime hedefler koyarak ilerledim. Bazıları, “Olmaz, yapamaz” dediler. Küçümsediler, hakir gördüler ama yılmadım. Kimse size inanmasa da siz kendinize inanın. Özgüven ve çok çalışma her şeyden önemli.

GÜLSÜM TATAR / DÜNYA VE AVRUPA BOKS ŞAMPİYONU

KİTAPLARDAN ALDIĞIM ÖĞÜTLER BENİ DÜNYA ŞAMPİYONU YAPTI

Hayatımda hep boksla ilgileniyordum ama liseye geldiğimde artık para da kazanmam gerekiyordu. Bir kitapçıda kitap satmaya başladım. Zaten okumayı da çok seviyordum. O dönemler sıkıntı günler geçiriyordum çünkü ailemden başka kimseden boksla ilgili destek göremiyordum. Ama orada okuduğum kitaplar, boksa daha da bağlanmama neden oldu. Kitaplardan öğütler alıyor, moral buluyor ve pes etmemeyi öğreniyordum. Neticede orada bulduğum moralle beni boksa öyle bağladı ki, üç Avrupa, iki de Dünya Şampiyonu yaptı.

MUHARREM İNCE / CHP MİLLETVEKİLİ

ÇOBANLIK, TORNACILIK, ÖĞRETMENLİK YAPTIM AMA HEDEFİM HEP VEKİL OLMAKTI

Hayatınızda, önünüze gelen sorunları çözmekten ve yapılması gereken işleri, “Bu beni işim değil” diyerek yapmaktan kaçınmayın. O sorun, o iş, sizi asıl hedefinize ulaştırmada etkili olacaktır. Çocukluk yıllarımda sığırtmaçlık, çobanlık, kamyonculuk yaptım. Orta öğrenimimi endüstri meslek lisesinin torna tesviye bölümünde tamamladığım için tornacılıktan da elimden gelir. Üniversiteden sonra uzun yıllar fizik öğretmenliğini sürdürdüm. Ama hedefim hep milletvekilliğiydi. Ülkemin kaderini belirlemede benim de katkım olsun istiyordum. Bunu da başardım. Hedefe ulaşmada belirleyici unsur, hedefinizin gerektirdiği bilgilere, becerilere ve kişilik özelliklerine sahip olmaktır. Bunları da, size karşılaştığınız sorunlar ve yaptığınız işler kazandırır.

HASAN SALTIK / KALAN MÜZİK SAHİBİ

BOYACILIK, MİÇOLUK BANA HIZLI KARAR VERMEYİ ÖĞRETTİ

Askerden geldikten sonra bir müzik şirketinde telefonlara bakmaya başladım. Özel radyo ve televizyonların olmadığı, yılda 70 milyon albüm satıldığı bir dönemdi. O arada müzik yapımcılarını ve seviyelerini inceleme fırsatım oldu ve “Bu adamlar bunu yapıyorsa ben alâsını yaparım” dedim. Annem kolundaki 13 bileziği verdi ve 4 metrekarelik bir kulübede Kalan Müzik’i kurdum. Herkes taverna ve pop müziğine yönelirken, ben yapılmamışı yapacağım ve etnik müziğe yer vereceğim diye tutturdum. Şu an bu alanda devlet arşivlerinde bile olmayan müziklere sahibim. Liberation gazetesi benden, ’fenomen’ diye bahsediyor, BBC, “Anadolu müziğini ondan öğrendik” diyor. Time dergisi, 2004’te folk müziğin kahramanı olarak beni seçti. Ofisboy’luktan, boyacılığa, hatta miçoluğa kadar pek çok iş yaptım. Yaptığım her iş bana pratik olma ve anında karar verme yetisi kazandırdı. Bilgiyi güç ve paraya çevirmek için, eksiklikleri görmek ve ona göre hamle yapmak çok önemli.

GÜLDEN YILMAZ / KOTON YÖNETİM KURULU EŞBAŞKANI

HAYATI DEĞİŞTİRME MOTİVASYONU HER ŞEYİN BAŞINI ÇEKTİ

Rehberlik ve psikolojik tanışmandım ama esnaflık aklımın ucundan bile geçmiyordu. Buna rağmen, hep hayatımı değiştirecek bir motivasyonum vardı. Eşimle birlikte her ay bir köşeye, bir altın koyarak kendimize Kuzguncuk’ta 25 metrekare bir tekstil dükkanı açtık. Okullar yaz tatiline girdiği zaman bu işe giriştim ve riskimi de azaltmıştım. Kötü giderse öğretmenliğe dönecek, iyi giderse istifa edecektim. Üç ayda, yatırdığımız paranın iki katını kazanınca işimden istifa ettim. Bir kışı, küçücük bir dükkanda katalitik soba başında geçirdim. Sonra Beşiktaş’ta bir dükkan daha açtık. İhracat fazlası alıp satıyordum. Geceleri oturur defo dikerdim. Sonra imalat, toptan satışlar ve yurtdışına açıldık. Koton markasının ilk etiketini vurduğumuzda yıl 1992’ydi. 25 metrekareyle başladığımız maceramız şimdi 142 bin metrekareye ulaştı. Türkiye’deki kadınlar girişimciliğinin mutlaka desteklenmesi gerekiyor.

KEMAL GÜNEŞ / SUNSET MAYOLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

BİR HEDEFİNİN OLMASI BAŞARININ ANAHTARIDIR

Çocukluk yıllarımdan beri, hep sorumluluk sahibi ve hedefleri olan bir çocuktum. İstanbul’a geldiğimizde bir yandan eğitimime devam ederken, diğer yandan aileme yardımcı olmak için önce simit sattım, sonra da bir avukatlık bürosunda çalıştım. Okumayı çok sevdiğim için, hep kütüphaneye giderek kitap okuyordum. Kitap okuma sevgim, ailemin verdiği insana saygı, aile değerleri, dürüstlük ve çalışkanlık özelliklerim beni başarıya ulaştırdı. Hiçbir zaman vazgeçmemek, yılmadan ve çok çalışmak, dünyayı takip etmek, vizyon sahibi olmak, en önemlisi de bir hedefinin olması başarının anahtarıdır.

EKREM AKYİĞİT / COLLEZIONE YÖNETİM KURULU BAŞKANI

VİTRİNCİLİK, BANA KENDİ MARKAMI YARATTIRDI

18 yıl mağaza vitrinciliği yapmak, bana bir mağazanın nasıl yönetileceği konusunda bir öngörü kazandırdı. Bu öngörüyü, insanları giydirmeyi sevme, insan ihtiyaçlarını iyi izleme ile birleştirince kendi markamı yaratmak zor olmadı. Olmak istediğiniz yere ulaşmak için en önemli şey, değişime ayak uydurmak, hatta mümkünse her şeyden, herkesten önce değişmektir. Gençler, sanal ortamda iletişim sağladıkları kadar, yüz yüze iletişim kurarak da gerçekleri görmeli. İletişim kanalları ne kadar gelişirse gelişsin, enerjinin içindeki iletişim, deneyim için çok önemli ve bu ancak yüz yüze olur. Her kim olursa olsun söylediklerini dinleyin, önemseyin, anlamaya çalışın ve beklentilerini karşılamak için psikolojiyi ve algıyı yönetin. Bu sizi başarıya götürecektir.

ROJİN / ŞARKICI

ADANA YAZININ SICAĞINDA DAMDA OSCAR HAYALİ KURARDIM

Yaz tatillerinde, 7 yaşımdan 18 yaşıma kadar tarlada pamuk topladım. Hep, çok ünlü bir oyuncu olacağımı hayal ederdim. Belediye konservatuvarının

Kaynak: http://www.nevsehirmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir