Rehberiniz-Yaratıcılıkta sınıfta kaldık

iyimeslek.com ailesi olarak “Yaratıcılıkta sınıfta kaldık” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yaratıcılıkta sınıfta kaldık

İnovasyon ekonominin rotasını belirleyen güç. Her yıl hazırlanan Küresel İnovasyon Endeksi, ülkelerin bu gücü ne ölçüde değerlendirdiğini ortaya koyuyor. İsviçre’nin birinci sırada yer aldığı endeskte Türkiye, 62. sırada kaldı.

İNOVASYON ENDEKSİNDE KATAR 26’INCI, TÜRKİYE 62’İNCİ OLDU

İsviçre’nin 63.82 puanla birinci olduğu Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye 34.11 puanla 65’inci sırada yer aldı.

2007’den bu yana her yıl Fransız işletme okulu INSEAD tarafından duyurulan küresel inovasyon endeksi açıklandı. Türkiye’nin, listede yer alan Ürdün, Katar, Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin gerisinde kalması dikkati çekti.

Her yıl duyurulan Küresel İnovasyon Endeksi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye’nin, listede 65’inci sırada yer alması dikkati çekiyor. Bir diğer dikkati çeken nokta ise son yıllarda inovasyona ağırlık veren Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin bu yönde ciddi ilerlemeler sağlamalarında ortaya çıkıyor. Listenin en dikkat çekici ülkelerinden bir diğeri de 47.74 puanla 26’ncı sırada yer alan Katar oldu. Katar, bu sırasıyla Arap ve müslüman ülkeler arasında en yüksek seviyeyi yakalayan ülke olmayı başardı.

Küresel İnovasyon Endeksi’nde, İsviçre 63.82 puanla birinci olurken, onu 62.12 ile İsveç, 59.64 ile Singapur izliyor. Tekrar Çin yönetimine giren Hong Kong 4’ncü, Finlandiya 5’nci, Danimarka 6’ncı; Hindistan ve Çin asıllı vatandaşlarının ülkelerine dönmeleriyle zorlu bir süreç yaşayan ABD ise 56.57’lik baremiyle 7’nciliği sağladı.

Geçtiğimiz yıl 56’ncı olan Hindistan’ın, tersine beyin göçüne rağmen bu yıl 62’nciliğe gerilemesi listenin en dikkat çekici maddelerinden biri oldu.

Raporun sonuç bölümünde yapılan değerlendirmede, çok uluslu şirketlerin kendi ülkeleri dışında kurdukları dev Ar-Ge merkezleriyle teknolojik geliştirmelerini olabildiğince tasarruflu bir çizgiye oturttukları ve böylelikle hedef pazarlarına bir adım daha yaklaştıkları kaydediliyor.

Kaynak: http://www.bilgicagi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir